Don Andrej Babiš oznámil demontáž temné moci Dona Faltýnka

ČTK

První místopředseda Jaroslav Faltýnek a předseda Andrej Babiš na sněmu hnutí ANO | FOTO: ČTK

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek už to nemá u svého šéfa zdaleka tak dobré jako dřív. Propojování politiky s byznysem je z hlediska beztrestnosti vyhrazeno pouze prvnímu muži ve straně. Nikoli druhému. Andrej Babiš proto oznámil, že Faltýnek nebude „obhajovat“ funkci prvního místopředsedy hnutí. Babiš to řekl v televizi NOVA. Důvodem jsou zřejmě okolnosti kriminální kauzy kolem brněnské organizace ANO, kterou Faltýnek zakládal.

Předsednictvo hnutí ANO minulý týden zrušilo brněnskou organizaci, která se potýkala s důsledky kauzy kolem bývalého místostarosty městské části Brno-střed Jiřího Švachuly, který dělal hnutí ANO ostudu, dokud se neocitl v policejní cele. Po loňské policejní razii skončil Švachula ve vazbě kvůli podezření z korupce.

Podle obžaloby byl hlavou skupiny lidí, kteří manipulovali stavební zakázky a brali za to vysoké úplatky. Mezi obžalovanými je i bývalý místostarosta Brna-Ivanovic a bývalý vedoucí investičního odboru v Brně-střed Petr Liškutin, který byl dříve rovněž politikem hnutí ANO.

Faltýnek televizi CNN Prima NEWS před týdnem řekl, že chce ze situace vyvodit zásadní politickou zodpovědnost. Své další kroky ale nekonkretizoval. Ani pro televizi NOVA své rozhodnutí nekandidovat na prvního místopředsedu nepotvrdil: „Je to předčasné, zvažuji spoustu věcí. S ohledem na rodinu, zdraví a další věci. Sněm máme na jaře, to je spousta času,“ uvedl.

Znalci poměrů v mafiánském prostředí kolem hnutí ANO dobře vědí, že se Faltýnek nerozhoduje ohledně svého setrvání ve stranických funkcích sám. Ve straně vůdcovského typu platí zákony podobné mafiánským spolkům. Rozhoduje se vždy přísně a pouze odshora dolů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner