Dopravci zneužívají slevy, to nepřekvapuje

Pixabay/Didgeman

Ilustrační foto | FOTO: Pixabay/Didgeman

Autobusoví a železniční dopravci musejí dětem, studentům a důchodcům poskytnout slevu 75 procent z ceny jízdného, ušlý zisk jim pak stát proplatí. Logicky tedy, čím vyšší jsou ceny jízdenek, tím rostou i kompenzace ze státního rozpočtu a také zisky dopravců. Za první rok trvání slev, tedy do 30. září letošního roku, bylo z peněz daňových poplatníků vyplaceno na tento účel 5,6 miliardy korun.

Když pominu fakt, že tyto peníze se mohly vynaložit účelněji, tak tvůrci tohoto nápadu si počínali amatérsky a v podstatě vymysleli tunel na státní peníze. Jenom doufám, že se jednalo o neúmyslnou chybu a nikoliv o záměrné přilepšení vládě Andreje Babiše nakloněných majitelů dopravních firem.

Princip podvodu je jednoduchý, dopravci uměle navýší jízdné, aby pak mohli od státu vyinkasovat větší tříčtvrtinovou slevu, kterou podle platných předpisů poskytují. Premiér Babiš se nyní rozčiluje nad tím, že dopravci zneužili záměr vlády pomoci seniorům a mladým lidem, a Ministerstvo dopravy připravuje opatření s tím, že by se náhrady za slevy zastropovaly. Tento problém se však dal dopředu předvídat, protože zneužívání dobrých úmyslů nejrůznějšími podnikavci není nejen u nás nic neobvyklého.

Potřebným lidem pomáhejme, ale pomoc musí být smysluplná, a zbytečné utrácení státních peněz jí není. Mezi seniory a žáky škol nejsou jenom chudí lidé. Jsou studenti, kteří pochází z dobře situovaných rodin, nebo už i při škole pracují a vydělávají si velmi slušné peníze, a stejně tak existují i senioři, kteří buď díky přivýdělku nebo vysoké penzi podobné úlitby nepožadují. Jenomže tato sleva se poskytuje plošně, což je přesně to, v čem spatřuji populismus tohoto opatření. Získat přízeň lidí za každou cenu, ať to stojí, co to stojí.

Myslím si, že by stálo za to uvažovat o finanční podpoře pro konkrétní lidi, kteří se bez vlastní viny dostali do nepříznivé životní situace. I to by bylo lepší než vyhazovat miliardy korun na konta privátních dopravců.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner