Kardinál Dominik Duka chce pokračovat v soudním sporu s brněnskými divadelníky kvůli hrám Prokletí a Naše násilí a vaše násilí. Ke Krajskému soudu v Brně podal odvolání proti verdiktu městskéh soudu, který žalobu na brněnské Centrum experimentálního divadla (CED) a Národní divadlo Brno zamítl. Hry podle kardinála a jeho advokáta Ronalda Němce zasáhly do jejich osobnostních práv. Domáhají se omluvy.

„Podali jsme odvolání ke Krajskému soudu v Brně,“ potvrdil České televizi advokát kardinála Dominika Duky Ronald Němec. „Tento spor bychom chtěli nechat projít jak Ústavním soudem a v případě, že by nám nevyhověl, tak i soudem pro lidská práva,“ doplnil Němec. (ČT)

Duka tvrdí, že hra silně zasáhla do jeho vyznání, protože náboženské osobnosti byly v inscenacích zachyceny v dehonestujících situacích, ředevším jde o scénu, kdy postava vypadající jako Ježíš znásilňuje muslimku.

Je zajímavé se podívat na to, jak to advokát Němec vysvětluje: „Je například zákaz zpochybňování holocaustu, nelze mít divadelní hru naprosto o čemkoliv. Vždy existují hranice, za které zajít nelze.“

Jenže Městský soud v Brně si nemyslí, že by došlo k nějakému omezení práv kardinála a jeho advokáta: „Oni se cítili uraženi, protože jejich reprezentant církve, ať už to byl Jan Pavel II., nebo Ježíš Kristus, byl zobrazen – řekněme – pro ně dehonestačně, ale na jejich právech se to neprojevilo. Oni nejsou nijak omezeni v další svojí činnosti praktikování víry,“ sdělil v březnu soudce Ondřej Sekvarda.

Ať už si o té hře (kterou naprostá většina lidí neviděla), myslíme cokoli, rozhodnutí soudu zní logicky. V  čem byli Duka a jeho advokát omezeni? Hra se hrála a Duka mohl i vzdor tomu dál svobodně vyznávat svou víru, konal bohoslužby, vystupoval v médiích, jeho svoboda projevu taky nebyla poškozena. (Omezoval si ji leda sám, když se k některým dotazů médií nechtěl v poslední době vyjadřovat.) Jinak mohl vykonávat svobodně svůj úřad a pokud církvi nastala nějaká újma, tak ze strany politiků, co odsouhlasili zdanění náhrad církvím. Jenže hlasování ve Sněmovně nemá snad s divadelním představením v Brně nic společného.

Dost vedle střílí i jeho právník, když srovnává hru se zpochybňováním holokaustu. K holokaustu došlo a pokud je v některých zemích jeho zpochybňování trestné, tak je to s ohledem na stále žijící oběti nacistických zločinů a nebezpečí, že by to snad někoho inspirovalo k nějakým extremistickým aktům.

Zásadní problém je ale právě v tom, že se jedná o náboženskou tématiku. Věřící toho či onoho vyznání může nesouhlasit, ale není žádné objektivní kriterium pravdivosti nějakého náboženství na způsob přírodních věd, nebo důkazu u soudu. Pro mnoho lidí je prostě Ježíš jen literární postava a mohou s ní zacházet podle svých uměleckých záměrů. Pokud toto Dominik Duka a jeho advokát nevnímají, spletli si dobu.

Je to ještě složitější, pokud by si v arcibiskupském paláci chtěli nechat radit. Ježíš jako historická postava a Ježíš jako literární postava se navzájem nevylučují, tak jako se nevylučuje Richard III. historický a ten ze Shakespearovy hry.

Někdo může být skutečně nějakým dílem uražen a rozesmutněn, nejsou ale žádné jednotky, kterými se uraženost a smutek dají objektivně měřit. Takhle by bylo možné chtít zákaz čehokoli, když někdo prohlásí, že je tím hluboce negativně dotčen. Jak si to ověřit?

Chomejní byl také uražen Satanskými verši Salmana Rushdieho a uraženi byli následně všichni, které na její existenci upozornil. Přitom ti další tu knihu ani neviděli za výkladní skříní (kde by se taky v íránu vzala), natož aby ji četli.

Tahat do náboženských záležitostí právo je velice nešťastné. Zatím to nikdy nedopadlo moc dobře a Duka by to jako člověk se zájmem o historii měl vědět. Opravdu si myslí, že je pro jeho věřící pozbuzením, když vidí, že s primasem českým tak zamává nějaká hra, kam přišlo pár lidí, ze značné části ti, kteří se tam přišli úmyslně naštvat a protestovat? Nebylo by lepší, kdyby pastýř měl nohy pevně na zemi a hlavu v nebi, nebo třeba i naopak, takže by s ním nic nepohnulo?

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora