Glosa Zdeňka Šarapatky: Cenzor Petrov úkoluje Českou televizi. Zavání Babišem

Eric Drooker

Bylo to tak vždycky. Škodí, kudy chodí. Doba nedoba, pokora je pro ně cizí slovo. Jsou panští a zahledění do sebe. A zas se mají čile k světu, jsou „u lizu“ a dostávají funkce za podlézání Burešovi.  Na oplátku pak kážou jeho mravy. A bude-li třeba, začnou taky vzývat Boha: když on, tak i oni.  Co na tom, že bolševik je doma v pekle. V čem jsou ale obzvlášť silní, je kontrola a udávání „nepřátel režimu“. Mívají to v genech, synové svých otců. Vyrostli v tom. Práskat jim jde prostě skvěle. V každé době. I když kontinenty obchází smrt.  

Vadim Petrov je členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Za Babišovo hnutí. Už jsme tu o něm psali: „agent“, který se veřejně chlubí kurzem v britské tajné službě MI5, ale citují ho proruské Parlamentní listy a Sputnik. U Zemanova a Babišova propagandisty Veselého je taky imrvére. Bodejť, když v devíti z deseti slov spílá České televizi. A odezírá ze rtů prezidenta i premiéra. Ti mají veřejnoprávní televizi za protivné zrcadlo.  Olizovat jim polobotky je pro Petrova snadnou cestou k cíli: cenzor je už málo, teď chce dělat ředitele… České televize.

Dneska ale trpí jako zvíře: veřejnoprávní televize je v pandemii mediálním lídrem země. Důvěryhodná, profesionální a se stoprocentním nasazením.  Lid je rád, že ji má. Informuje skvěle, navíc učí a taky baví.  I výplachy propagandy tu teď ostrouhaly,  „probruselská“, „kavárenská“, „havlistická“ ČT je  najednou dobrá i fanklubům od Zemana po Okamuru. Ne zázrak, ale  hlad po pravdě a  k tomu strach, ty v tom hrají hlavní roli.

Cenzor Petrov je ale nespokojen. I uprostřed virové mizérie na rozdíl od milionů diváků vidí na ČT samé chyby. Hodí se mu všechno, i facebook (sic!) manželky Zemanova kancléře. Není prý chybou prezidenta, když některá média nezprostředkují svým čtenářům slova optimismu, uklidnění a povzbuzení, píše se tam. A Petrov hned vyhrožuje, jako by si stěžovala Marta Gottwaldová: „Myslím to vážně. Mám to vzít jako podnět k jednání RRTV? Milane Fridrichu! Musí to jít přes kontrolní rady?“ machruje Petrov proti České televizi. Jakého povzbuzení se dostalo národu od Zemana, už všichni víme. A majstrštyk servility: důvod k neochotě Hradu dát prezidentův proslov národu ve veřejnoprávní televizi, vidí Petrov ve „Wollnerových cinknutých reportážích a provokacích“. Urážka profíků z Reportérů coby alibi pro zlého starce jako sonda, hlouběji vlézt do Zemana už nešlo.

Jako by trapnost nestačila, haní  Petrov Českou televizi den co den. Jednou je prý „polokomerční bastard“, jindy zase tupí Moravce a Železného. A teď fušuje ČT do jejího programu. Byť jí ani nešéfuje, ani není v její radě, obvolává divadla. Chce, aby ČT natáčela tamní představení a platila je. Kvůli krizi. Nedávno se přitom do veřejnoprávní televize navážel kvůli hospodaření. „Fakt jsem se naštval. Může mi říct ředitel programu České televize Milan Fridrich, v čem je problém?“ atakuje její lidi. Ti mu přitom nemusí říkat nic: ze zákona nemá Petrov právo mluvit veřejnoprávní televizi ani do výroby, natož do personálií a do programu. Na zákon ale kašle, je přece kontrolor od Babiše!  A když nepochodí, všechno udá. Sám sobě, resp. vysílací radě. Stačí zalistovat jeho facebookem, práskání na Českou televizi nejen vítá, ale sám k němu vyzývá a také se připojuje. A pak řeší v RRTV.

„Zpravodajství ČT s námi nehraje fér hru, to jsou samé živé přenosy z každé vesnice, ale co se děje v Itálii, Holandsku, Německu, teď se začne dít v Americe, jsem se dozvěděl pořádně, až když jsem si řekl, podívám se, jak pracuje Prima a NOVA… Hrozím se, že by vládly elity, které by nám oznamovaly jen to, co si myslí že máme vědět, co je dobré, aby se třeba nešířila panika“, tlačí i v tak pohnuté době, kdy se na ČT dívají i čtyři miliony diváků, komerční média.

Ne nadarmo v nich pracoval. Cenzor Petrov je mužem zítřka, jeho čas teprve přijde. S přitažením šroubů svobodě jako u Orbána. Jsme už blízko…

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner