Glosa Zdeňka Šarapatky: Hamáček roste s krizí. I v aroganci a podlézání

ČTK

Jan Hamáček, předseda ČSSD, ministr vnitra a vicepremiér Babišovy vlády | FOTO: ČTK

Vicepremiér Hamáček je v ajfru. Duní sebejistotou a před kamerami září místo Babiše. Chvíli na vnitru, chvíli na vládě, pak zase na letišti. Tiskovka stíhá tiskovku, všude je ho plno. Babiš tím trpí, semlel ho Prchal a mediální bulimie. Navzdory viru je ale na obrazovce i legrace. Když se v tlačenici u čínského letadla dere k mikrofonu Jolanda českých financí, hned ostrouhá: Hamáček má širší lokty. Roste totiž s krizí. Jednou rovně, pak zas křivě. Jako vždycky: dřív pro Západ, třeba když v americkém Kapitolu odhaloval bustu Havla, teď pro Východ, jedna ruka se Zemanem.

V krizi kolem viru se z někdejšího kliďase vedle hysterika stává arogant. Hamáček uráží už jako Babiš: za analýzu chování Číny v pandemii a za rozbor pletek politiků s despotickým režimem označil šéfa projektu Sinopsis a předního sinologa Martina Hálu za „blba“. Bodejť, když v nich sám hraje hlavní roli a před pandemií ho Zeman pověřil koordinací česko-čínských vztahů. Prý aby se je „pokusil posunout“, píše Hála v analýze. Právě sinologové ze Sinopsis lezou souručenství PPF, Hradu, Tvrdíka a pročínských politiků notně na nervy. Jako machři na čínskou politiku a tamní propagandu si totiž posvítili i pod jejich kámen. A hemžení nebere konce. Dolézá už i Babiš, Čína je prý fajn, celá. Jen když mu čínské filtry a roušky zachrání kariéru. Sinopsis všem šlape po strategii, když z původce nákazy dělají zachránce. A z tučného kšeftu skoro charitu. Chtě nechtě jim při tom sekunduje lid. Pochopitelně, má strach a čeká pomoc, ať je odkudkoliv. 

Hamáček ale nedělá „blba“ jen z Hály. Když z něho, tak i z tajné služby. „Ruské a čínské zpravodajské aktivity zasahovaly do oblastí politiky, diplomacie, špionáže, ekonomiky i informačního boje,“ varovala už před rokem BIS. Vicepremiér a ministr vnitra má ale podle prezidenta republiky coby Kellnerova obchodního příručího „posouvat česko-čínské vztahy“. I proto teď došlo na děkovačku čínskému velvyslanci. Jak nám vyšel vstříc… když asistoval u obchodu s čínským zdravotnickým materiálem. Zrovna tomu, co tak rád vyhrožuje hostitelské zemi. Skoro jako ve filmu: „Nová doba, host vyhazuje vrchního!“. Nejvíc přitom hrozil Praze. Odvetou své říše za vzdor pražské radnice a primátora Hřiba. A předtím nebohému panu Kuberovi. Za Tchaj-wan. Opozice proto žádá vyslancovo odvolání, když se tu chová jako čuňas a ne diplomat. Marně. „Chci čínské ambasádě poděkovat, protože nám vychází maximálně vstříc,“ hrbí se před ním Hamáček. Proč, je lépe nevědět. „K nátlakovému prosazování čínských zájmů se uchylovali stejně jako v předcházejícím období také čínští kariérní diplomaté,“ píše se mimo jiné ve zprávě BIS. Vicepremiér Hamáček ji ale neslyší, „posouvá vztahy“. A co vláda prošvihla ve virové prevenci, dohání teď servilitou k mocnosti, která nás tu okřikuje. 

Jasně, země má malér a košile je bližší než kabát. To se dá pochopit, jde přece o zdraví a o životy. Proč ale ta podlézavost místo díku se vztyčenou hlavou? A proč nadávky za fakta? Ausgerechnet od středoškoláka, kterého lidé ze Sinopsis strčí vzděláním a znalostí věci do kapsy. Geny zkrátka nevypotíš: v osmašedesátém zvací dopis Brežněvovi, před lety zas „dopis čtyřky“ Pekingu. A teď tohle. Nouzový stav země dává aroganci moci křídla, není se jak bránit. Nějak přece, zůstává v paměti. Na dobu bez viru. Sloužit zemi se dá slušně i v těžkých časech. Servilitě navzdory…

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner