Glosa Zdeňka Šarapatky: Hvězdná pěchota Hradu špiní Hrušínského. Sama je prohnilá

archiv autora

Herec a ředitel Divadla Na Jezerce Jan Hrušínský | FOTO: archiv autora

Republika válčí s virem. Přituhuje ze dne na den: kdo včera házel rameny, je dneska zticha. Jde o život, pro machry teď není doba. Odzvonilo i populistům, lid má strach a procitá. Už kašle na Babišovy „sliby chyby“. Chybí filtry a místo dezinfekce je k mání leda francovka. A roušky? Šijí se… Doma! Pamětníci vědí: jako punčochy v Rusku za Brežněva.

I laik už tuší, že Babiš mlží a maká hlavně na reklamě. Chce odborníky, ne premiérskou hysterku. A seriózní média, co nelžou a jde jim o věc: pomoct zemi z mizérie, která jí hrozí. Vede Česká televize, jde až na dřeň, nelže a jede nonstop. Zato Kellnerova Nova je spíš k hanbě: Babiš je tam otcem vlasti, kterou tahá z bryndy, a experty má za příručí. Nova se v tom překonává, trapnost střídá mlhu kvůli Babišovu „píár“. To vše je ale slabý odvar, jinde je ještě hůř. Přetekla totiž stoka dezinformací.

Virus nevirus, proruské Parlamentní listy už víc než týden řeší (sic!) hlavně herce Jana Hrušínského. Šéf Divadla Na Jezerce totiž při prvním antivirovém omezení návštěv kulturních akcí neudržel nervy na uzdě. „Likvidace všech nepohodlných. Likvidace malých firem. Dnes premiér Bureš a kluk, který zastává funkci ministra zdravotnictví, ohlásili kvůli třiceti nemocným lidem s příznaky lehké chřipky zákaz divadelních představení. I v tak malých divadlech, jako je Divadlo Na Jezerce, kde je používána dezinfekce a dodržovány všechny hygienické zásady. O kompenzaci milionových ztrát ani slovo. Evidentně kompenzovány nebudou. Možná někomu ANO. Jak jsme v kraji už celé roky zvyklí…“ napsal tehdy na Facebooku. Co by ne, je svoboda a menší divadla fakt bojují o přežití. A teď tohle! Navíc o síle viru se tu ve dnech, kdy text napsal, vedly ještě polemiky, i sama vláda váhala. Až potom došlo na nejhorší, jako v celé Evropě. 

Hrušínský přitom nezapře svého otce: estébáky, ruské sluhy a konkubíny Babiše a Zemana tuze nerad. A jejich hvězdnou pěchotu v Českém rozhlase i Parlamentních listech, X. „Kojzara“ Veselého, už vůbec ne. Pěkně nahlas, na férovku. Proto stoka vybublala, za Veselého se mstí, kde může. Má přece školu ruské propagandy, z demokrata vyrobí nepřítele lidu a z charakteru sobce. Herce teď špiní ostošest, prý nemyslí na virus, ale na peníze. Žongluje přitom se závistí, časem a s realitou. Jako vždycky. I slovy kroutí jako za Husáka, chybí už jen ztroskotanci a samozvanci.

Pan Hrušínský je sebestředný blbeček, rarita i na poměry kavárny“. „Brutální vystoupení Xavera. Dlouho se držel, ale pak: Hrušínský je blb! Prasárna. Byl pro mě lhář, teď už je póvl!“ „J.blo mu, zešílel. Jan Hrušínský bude koukat, kdo ho kárá.“ „Pane principále Hrušínský a umělecká žumpo, nestydíte se už?“ čuňačí teď  Parlamentní listy skoro denně v titulcích. Přesvědčují ovšem přesvědčené, jinde jsou jen pro smích.

Stačí totiž zalistovat v archívu: „Jan Hrušínský, ministr kultury. Jak vám to zní? Vy byste nechtěl pomoci dobré věci? Ministři kultury Jandák, Štěpánek nebo senátor Töpfer pomohli soukromým divadlům, nebo ne?“ podbízel se herci a majiteli divadla sám Veselý v rádiu. Před časem, ještě než otočil podle hradní korouhve a začal nosit Babišovu kšiltovku. Rudé vášni nad výrokem Jana Hrušínského na sociálních sítích dal nakonec průchod i sám ředitel redakce Parlamentních listů Polanský. „Tak o víkendu můžeme žrát, chlastat, š.kat a nakupovat. Víc ne“… „V Itálii nám řádí smrtka, tak zatím přejdeme na sovětské jídlo…“ sděluje tenhle etalon mravů veřejně k situaci kolem koronaviru. Píše veřejně na Facebooku jako mužik. Tak fajn, tu o morálce a charakteru dejme radši jindy, mstitelé…

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner