Glosa Zdeňka Šarapatky: Tahle země je pro tebe malá, Miloši!

FB kancelář prezidenta

Miloš Zeman | FOTO: FB kancelář prezidenta

Nepotěšil, neuklidnil. Jen zas poštval jedny proti druhým a „držel úhel“ s Kellnerovou Čínou. Nic víc. Miloš Zeman v projevu k národu nepřekvapil. Kdo čekal prezidentovo povzbuzení, je naiva. V jedné větě stihl varovat občany před strachem a hned v druhé je strašil smrtí.

Sečteno a podtrženo: místo zmírnění národní nervozity mu obrazovka posloužila k účtování s „jedním principálem“ (rozuměj hercem Janem Hrušínským, jenž Zemana veřejně nerad), k adoraci antivirového chaosu Andreje Babiše, k urážení novinářů a okřikování opozice. Ta prý má s vládou táhnout za jeden provaz, tlačil Zeman v televizi. Nebo mlčet. Jako by to kdy šlo, když Babiš krade cizí nápady a na autory plive. O nestravitelné minulosti nemluvě. Pomlčet o jeho přehmatech a osudových chybách v opatřeních kolem nákazy by se pak tuplem hodilo. „Klid na práci“ jako za Jakeše, to už tu bylo. A na závěr třešnička: po smršti zloby a všech útocích přidal Zeman výzvu. „Mějte se rádi,“ dojal se nakonec.

Pavel Hofman

Držet hubu a krok, chyby nechyby, to chce prezident na své zemi. Víc jeho projev nepřinesl. Vlastně… něco přece. Další kolonoskopii v útrobách komunistické Číny. Kolaborantská děkovačka za vydyndané preventivní pomůcky proti nákaze ausgerechnet té Čínské lidové republice, která zavirovala takřka celý svět včetně nás, je věru odporný kousek. Který v budoucnu nemůže zůstat bez následků na suverenitě České republiky. Zatímco tučný čínský byznys hradní party a PPF, dnes přikrytý blahosklonnou dodávkou antivirového materiálu, bude dál vzkvétat, republice nezbude než Číně splácet bezvýhradnou poslušností. Ve všem, jinak to v říších nechodí.

Mají to v genech a nakonec pohltí všechno. Zeman to dobře ví a je mu to fuk. Funkce a vliv mu postaví luxusní výminek, zajistí ženu a dceru, sám pak dožije s mastnou rentou a výsadami. Budoucnost ho nezajímá a občany odjakživa pohrdá. To samé Babiš, když teď přepřahá k Číně a pomlouvá evropské spojence, kteří ho mají za gaunera. Umlčet domácí kritiku a nasadit jí čínské filtry a roušky má teď za podmínku vlastního přežití. Bije se za sebe, ne za lid: když krachne ve funkci, srovná ho kriminál.

Kdo Zemanův projev neviděl, o nic nepřišel. Malost v něm zas střídala zloba na neochotu značné části společnosti uznat jej za génia a velkého státníka, kterým ale nikdy nebyl. A za vlastence, když je kolaborant. Za poctivce, byť ho „pase“ miliardář, a za šéfa, když je loutkou podřízených. A za Masaryka, když je Gottwald. Hloupá řevnivost prorežimní Primy v prvenství odvysílání Zemanova projevu místo veřejnoprávní České televize tak vyšla naprázdno.

Miloš Zeman nepřekročil svůj stín a „projev k národu“ může s klidem nabídnout i Veselého XTV. Vyjde to nastejno. Navíc, může se tam naučit čínsky. Od Hejmy, ten je tam jako doma. „Pokud přistane Ruslan, jsme z nejhoršího venku,“ prohlásil na tiskovce ministr Hamáček k letu pro ochranný materiál do Číny. Má pravdu, Miloši, tahle země je pro velikány malá. Ruslan čeká…

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner