Grospič připomenul zločin v Lidicích. Nezmiňuje, že jednoho z vrahů pak komunisté vzali do služby

ru. wikipedia.org

Max Heinrich Rostock (1912–1986) | FOTO: ru. wikipedia.org

Stanislav Grospič, místopředseda ÚV KSČM, v Haló novinách 10. června správně zmiňuje zločin nacistické vyhlazovací akce v Lidicích. Když už je ale komunista, jak se dívá na to, že jednoho z katů, který to měl tehdy na starosti, nakonec komunisté chtěli získat do svých služeb a pustili ho z vězení?

Grospič píše: „Hrůznost akce Lidice, po nichž následovaly Ležáky, dosvědčuje nejen zastřelení lidických mužů a poslání do koncentračních táborů žen, ale i osud lidických dětí, z nichž většina byla zákeřně zavražděna… Bohužel ani dnes není na mnoha místech světa mír, jsou další a další Lidice a opět v zájmu něčí moci, něčí touhy po světovládě či ‚pouze‘ vládě nad sousedy. I proto tragédii Lidic si musíme stále připomínat.“

Roman Černý

Je dobře, že soudruh Grospič zmiňuje nepochybně ruský nedemokratický režim vedený putinovskou juntou, který okupuje nezákonně ukrajinský Krym a vede nevyhlášenou válku na východní Ukrajině. Okupuje také část gruzínského území. Čínský režim zase ustavičně vyhrožuje Tchaj-wanu a porušil závazek ponechat Hongkongu rozsáhlou autonomii. Správně, soudruhu. Ale nebojte se ty příklady uvést, vždyť jsou dost známé.

V rámci doplnění historie je ale třeba připomenout jeden dost křiklavý případ komunistické nedůslednosti. Server HlídacíPes.org píše: „Spolupracovníkem StB byl Max Heinrich Rostock, důstojník Sicherheitsdienstu (SD) – zpravodajské služby nacistické strany, velitel služebny SD na Kladně, kde organizoval a řídil udavačskou činnost, sám udával a osobní podíl nesl i na lidickém masakru. ‚Účastnil se rabování fary a kostela, sám zbil lidického faráře Štemberku a přihlížel vraždám lidických mužů,‘ popsal už dříve historik a autor studie o Maxi Rostockovi Jiří Plachý.

Rostock po válce patřil mezi padesát Československem nejhledanějších válečných zločinců. Když se jej podařilo dopadnout a v roce 1950 dopravit do Československa, dostal ve společném procesu s dalšími čtyřmi nacisty trest smrti. Politický sekretariát ÚV KSČ ale v roce 1953 rozhodl o změně trestu na doživotí, podepsán byl prezident Antonín Zápotocký. V roce 1953 mimochodem Zápotocký udělil pouze osm milostí z trestu smrti, v polovině případů šlo o nacistické válečné zločince. V té době bylo za devět měsíců jeho vlády z politických důvodů popraveno asi padesát československých občanů.

Spolupráci se Státní bezpečností nabízel sám Rostock poprvé krátce po vynesení rozsudku smrti. Tehdy byl ještě odmítnut. V roce 1959 byl už zájem oboustranný a StB začala budoucího agenta připravovat.

Na svobodu se Max Rostock, nyní již jako agent Fritz, dostal 4. února roku 1960. Jako špion se ale neosvědčil. Vysazen byl sice v západním Německu, ale svou spolupráci s československou tajnou službou takřka ihned dekonspiroval.“

No dobře, je to už dlouho a Grospič u toho nebyl, to je pravda. Když mu ale tolik záleží na obětech různých hnusných režimů, mohl by taky odsoudit ruské bombardování v Čečensku a Sýrii, kde se zabíjeli civilisté včetně žen a dětí. Ano, jsou na světě další Lidice a někdo za to nese odpovědnost, někdo to schvaluje a další lidé k tomu zase mlčí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner