Hejtmani nic nezkazili, oni nemůžou za neschopnou vládu

ČT

Andrej Babiš a místopředseda vlády Karel Havlíček | FOTO: ČT

Premiér Andrej Babiš a jeho ministři se nedokázali s poslanci dohodnout na prodloužení nouzového stavu, a tak přišla dohoda s vedením krajů. Hejtmani však neprohráli, naopak přiměli vládu jednat.

Rozumím jihočeskému hejtmanovi Martinu Kubovi (ODS), že on a jeho kolegové to měli těžké, protože museli řešit problém za poslaneckou sněmovnu, která koaliční vládě ANO a ČSSD neschválila pokračování stavu nouze. Myslím si, že výsledkem byl rozumný kompromis a prodloužení nouzového stavu o čtrnáct dnů místo původně navrhovaného měsíce s některými dalšími ústupky, jako jsou navrácení pracovní doby na úřadech do normálního stavu a slíbené otevření škol. Nakonec Babiš a spol., ač neradi, přistoupili také na kompromis, jehož výsledkem by mělo být otevření obchodů od příštího týdne. Vláda rovněž konečně začala jednat s opozicí o jejích návrzích, mezi něž patří například odškodňovací nebo pandemický zákon. Zdá se tedy, že se blýská na lepší časy. A to je velká zásluha hejtmanů.

Premiér a jeho kabinet si musí uvědomit, že nouzový stav není všelékem a nic jiného mimo něj neexistuje. Chtít po opozičních stranách jen jeho schválení a odmítat všechny jejich návrhy, zvlášť když koalice neměla ve sněmovně zajištěnou většinu, je politickým analfabetismem.

F24

Na druhé straně většina platných opatření by mohla být prodloužena i bez nouzového stavu a rovněž nehrozilo – v tom premiér Babiš lhal, že by nemohla dále vypomáhat armáda.

Zdá se tedy, že politici přestali politikařit a konečně začali řešit problémy. To považuji za rozumné, protože, jak se říká, není čas na hrdinství.

I přes současný nepříznivý vývoj koronavirové epidemie by se však v pondělí 22. února obchody otevřít mohly. Covid-19 se šíří hlavně v nemocnicích, domovech seniorů a na pracovištích. Nejsem přesvědčen, že by otevření obchodů za dodržení přísných hygienických opatření (roušky, prodavači s respirátory, povinné rozestupy atd.) výrazně zhoršilo epidemickou situaci. Nevidím problém ani v případě muzeí, galerií a knihoven. Také tam je koncentrace lidí daleko menší než v super- a hypermarketech. A je též na odbornících, aby pomocí trasování jasně řekli, jak a kde se covid nejvíc šíří.

Velkou chybou Babišovy vlády je neschopnost nabídnout lidem něco pozitivního. Ona zatím jenom hrozí represemi, zastrašuje, ale nedává naději. Lidé už toho mají všeho dost a chtějí slyšet také povzbudivé vzkazy. Jinak hrozí, že vyrazí do ulic. Navíc když se dozvídají, že někteří z nás jsou si jaksi rovnější a okázale dávají najevo, že proticovidová nařízení pro ně neplatí. To se týká i lidí z okolí premiéra Babiše, kteří bez zábran porušují platná opatření a užívají si v oficiálně uzavřených hotelích, mezi nimi například exposlanec za hnutí ANO a šéf Národní sportovní  agentury Milan Hnilička.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner