Hotel padl, protože se miliardáři zachtělo ho nedovoleně zbourat

ČT

Marek Dospiva. | FOTO: ČT

Jeden z největších hotelů ve Špindlerově mlýně Barbora byl zbourán, protože vadil ve výhledu z nové luxusní horské chaty spolumajiteli společnosti PENTA Marku Dospivovi a jeho společníkům. Přestože se v tomto případě mělo jednat o pouhou přístavbu stávající hotelové budovy, na kterou bylo vydáno stavební povolení, nakonec z toho byla nepovolená demolice a úplně nová stavba.

Ne, že by hotel Barbora byl architektonicky cenný, ale také nebyl žádným monstrem. Co je však důležité, umožňoval ve vyhledávaném krkonošském středisku jedno z mála cenově dostupných ubytování pro milovníky krkonošských hor s běžnými příjmy.

Navíc v tomto případě došlo s vysokou pravděpodobností k porušení zákona. Pak je ale smutné, že příslušný stavební úřad nepodnikl žádné kroky k nápravě.

Ono totiž chování ve stylu, já mohu vše, protože jsem něco více než ostatní, škodí celé společnosti. Občané se zlobí, že jako v minulosti existuje opět kasta lidí, která smí všechno a zákony pro ně neplatí. Není jistě náhodou, že podobným principem „já mohu beztrestně vše“ se řídí i náš premiér a někteří současní ministři. Neoprávněné čerpání dotací, daňové podvody či netransparentní přidělování státních zakázek, je už v podstatě na denním pořádku. Už to tak zevšednělo, že to mnoha lidem to vlastně ani nevadí.

Prezident Tomáš Garrigue Masaryk kdysi prohlásil, „tož demokracii bychom měli, teď ještě nějaké ty demokraty“. A v tom je právě ten problém. Těžko můžeme chtít po absolventech Státního institutu mezinárodních vztahů v Moskvě (MGIMO), na níž před rokem 1989 studovaly komunistické špičky, a mezi které patří i Dospiva a jeho druhové z PENTY, aby byli stoupenci demokracie. Tato rudá věrchuška byla určena pro vysoké posty socialistické nomenklatury a absolvovala ji i většina příslušníků sovětské tajné služby. Takoví lidé žijí trvale v přesvědčení, že oni jsou ti vyvolení, kterým patří svět. Režim se u nás naštěstí před třiceti lety změnil, myšlení těchto lidí však nikoliv.

Koneckonců Dospiva nedávno předvedl svoje pravé já, když novináře Deníku N, kteří se zajímali o jeho hotelovou kauzu, poslal hrubě kamsi, a ještě jim vyhrožoval, aby se neopovažovali nic zveřejnit.

Autor je středočeský krajský zastupitel za ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner