Jeden ani netuší, na co všechno narazí na facebookovém profilu Tomia Okamury.

Začalo to běžným líčením unijních temnot, ze kterých nás Okamura vyvede. Tentokrát tam zaznělo: „Už dost! Evropská unie schválila, že z peněz nás všech se bude platit propaganda Evropské unie a indoktrinace občanů i propagace imigrace. Vláda ANO, ČSSD a KSČM s tím souhlasí.“

No jistě, ta vláda je zavrženíhodná a sama o sobě nic moc, to víme i bez Tomia. V jeho případě je ovšem hlavním nedostatkem této vlády, že v ní sám nesedí, což zase tak velká pohroma není, byť to on asi vidí jinak.

Zajímavý je ale přísěvek jednoho jeho fanouška, pana Z. M., který píše (pravopis neupravujeme): „Neplete si KSČ EU se Sovětským svazem? Dřív se schovávali za různá prohlášení za ně, dnes mají ochranný štít z EU? V roce 1974 jsem měl osobní rozhovor s pracovníkem KGB v Kyjevě a ten mi řekl, chceme aby jste Vaše generace byli hrdými a samostatně se rozhodujícími lidmi, lidmi kteří se nebojí říkat pravdu a neschovávají se za lidi, kteří nás nahradí a budou budovat zemi, kde budou lidé šťastní. začínáme si Vaší země přestávat vážit a to Vašich otců, jejich papouškování, vlezdoprdelkování a schovávání v zahraniční politice se za náš stát, který nesou před sebou jako ochranný štít. Vážili jsme si Vás jako našich bratrů, milovali Vaši kulturu a svéráznost a chceme aby jste byli takoví i vy mladá generace, aby jste vystupovali jako hrdý a samostatný stát.“

Jedna věc je trochu matoucí. Když se podíváme na profil pana Z. M., najdeme v rubrice „Životní události“ napsáno: 1980 – Začal chodit do školy SPŠ strojní Blansko.

To je zvláštní. V té době se na střední školu chodilo většinou v patnácti letech, takže by měl pán „osobní rozhovor s pracovníkem KGB v Kyjevě“ v době, kdy mu bylo devět. Dejme tomu, že šel na školu po vyučení, tak mu mohlo být asi tak dvanáct. Kdyby na základce dvakrát propadl, třeba čtrnáct. Na osobní rozhovor s důstojníkem KGB to přece jen není mnoho, takhle záhy do toho nešel ani sám Putin. Ale opusťme detaily, to by se všechno jistě dalo nějak vysvětlit, nemusíme vědět všechno.

Pozoruhodný je údajný výrok kágébáka: „chceme aby jste Vaše generace byli hrdými a samostatně se rozhodujícími lidmi, lidmi kteří se nebojí říkat pravdu“.

Že by opravdu někdo soudný něco takového pronesl k někomu z Československa šest let poté, co se sem obdivovatelé naší „kultury a svéráznosti“ vydali v noci s tanky? Potom, co vedení země odvekli do Moskvy a donutili je tam podepsat ony pověstné protokoly? Copak tady své papoušky nedosadili právě oni? Takový Biľak byl jistě svérázný, o tom nepochybujeme, ale s tou kulturou si nejsme moc jistí, stejně jako u Jakeše, Lenárta, Colotky, Fojtíka, Kapka a dalších šedivých komunistických strejců.

Nebo si nás snad vážili v 50. letech, kdy sem poslali své poradce, aby pomáhali jedněm soudruhům věšet jiné soudruhy? (Když předtím už povraždili kdekoho.)

My samozřejmě víme, že je to všechno nesmysl a fantasmagorie takového druhu, že by to neprošlo přes vedoucí pracovníky trollfabriky v Petěrburgu. Prostě záhada.

Jako sonda do myšlení okamurovců, co mají také volební právo je to ale užitečné. Stále poznáváme nové hranice možného.

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora