Jak se Lidové milice v létě 89 těšily, až vytáhnou zbraně

ČT

Před třiceti lety se v Paláci kultury sešli příslušníci SNB a lidoví milicionáři. Povedenou akci připomněl web České televize.

Režim měl před sebou jen asi čtvrt roku existence, ale odhodlanost ozbrojených pěstí strany byla velká. Aspoň slovně jim to tedy jelo na plné obrátky.

„Je třeba velmi důrazně z tohoto shromáždění říci: Republiku si rozvracet nedáme, nikým, soudružky a soudruzi,“ pravil člen obvodního štábu Lidových milicí v Praze 10 František Studihrad.

Studihrad se pustil o do signatářů petice Několik vět: „Paní Zagorové, pana Kemra, Suchého, Lábuse i Kaisera a nakonec i paní Jiráskové bych se chtěl zeptat, zda čirou náhodou nezapomněli, že právě socialistické zřízení jim umožnilo jejich seberealizaci a uměleckou cestu nahoru, tam kde dneska jsou. Jejich příjmy jsou od 110 tisíc ročně k jednomu milionu.“

Chudák Studihrad, sám zřejmě skončil jako chudý milicionář a to ještě netušil, co se bude dít.

„Roste drzost určitých sil, určitých lidí a my musíme přiměřeně k těmto otázkám reagovat,“ sdělil v projevu k lidovým milicionářům a příslušníkům SNB šéf pražské KSČ Miroslav Štěpán. Velitel lidových milicí Karel Krobat to vyjádřil úplně jasně: „Učíme se zacházet se zbraněmi – pro nejhorší případ.“

Jeden by řekl, že lidový milicionář už by měl se zbraní umět zacházet dávno, když na to měli čtyřicet let. Naštěstí už to nestihli.

Ztrouchnivělé komunistické vedení to nakonec vzdalo, ale jak je patrné, duch esenbáctví a lidového milicionářství žije dál.

Někteří jím posedlí jsou dnes dokonce v České republice zákonodárci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner