Číňané se rozhodli potrestat Pražský filharmonický sbor zrušením již domluveného turné v jejich zemi, a to kvůli údajně protičínským postojům vedení hlavního města. Opětovné povolení koncertů podmínila čínská strana jejich kritickým vyjádření na adresu pražské radnice. Číňané se rozhodli takto postupovat vůči uměleckému souboru kvůli tomu, že má v názvu českou metropoli, přestože jeho zřizovatelem je ministerstvo kultury.

Z mého pohledu Čína svým přístupem opět dokázala, že je typickou komunistickou zemí, k níž bychom se rozhodně neměli chovat servilně. Nutit lidi či skupiny lidí k loajálním prohlášením vůči vládnoucí moci, jsou totiž praktiky totalitních států. Naši umělci to zažili v roce 1977, kdy byli socialistickým režimem nuceni podepsat tzv. antichartu a odsoudit dokument Charta 77, který kritizoval porušování lidských práv v tehdejším Československu – aniž si mohli přečíst její text. Ještě dříve, v roce 1942 po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, donutili pro změnu naši kulturní obec k vynuceným projevům loajality němečtí nacisté. Někteří herci jako například Karel Höger nebo Ladislav Pešek byli přítomni obou těchto ponižujících shromáždění.

Současná Čína bohužel svým postojem navázala na tyto neblahé události. Češi jsou však po dřívějších smutných událostech citliví k tomu, aby se na nich vynucovala politická stanoviska, a nelze se divit tomu, že představitelé pražských filharmoniků toto vydírání čínské strany rázně odmítli. Nemám nic proti dobrým vztahům s Čínou, ale je to Peking, který si musí uvědomit, že ty se navazují a budují vzájemnou úctou, tolerancí a respektem k tomu druhému. Vymáháním poslušnosti se dosáhne akorát pravého opaku.

Autor je europoslanec za KDU-ČSL.

 

 

Revue Forum Banner
Tomáš Zdechovský
Další články autora