Jednoho krásného dne komunisti…

ČTK

Vojtěch Filip a Josef Skála | FOTO: ČTK

Ještě pořád snad není potřeba vysvětlovat starý vtip o Pepíčkovi, který kolem dokola říká, že „dneska je krásný den, dneska by to šlo“. Ano, jednoho krásného dne komunisté půjdou do…

Také odcházejí, jenom pomaleji, než jsme mysleli a za velkého a velmi ublíženého křiku.

Teď jim poslední volební model Kantar CZ dává 5,5 procenta. Je to jen jeden model a to číslo může být vzhledem ke statistické chybě o dvě procenta vyšší. Nebo také nižší. V každém případě je to ale hezký pohled.

Stačí si vzpomenut na dobu, kdy si komunisté mysleli, že poznali zákonitosti dějin a na základě tohoto poznání a provedenou revolucí se chopí vlády na celém světě.

Expanze se ale nějak zadrhla během studené války. Poté, co byly Stalinovy zločiny v roce 1956 odhaleny v samotném posvátném Sovětském svazu, nastal jistý zmatek i v hlavách západních komunistů. Velký hřebík do rakve slavné ideje zatloukl Solženicyn se svým Souostrovím Gulag. Hlásit se ke komunismu už nějak nebylo sexy. Energie zbyla už jen na občasné okupace a podporu různých národně-osvobozeneckých hnutí. Osvobozeneckého na nich nebylo nic, ale dobře to znělo.

U nás se komunisté po ztrátě vedoucí úlohy lehce přejmenovali, ale na staré zatuchlosti se nic nezměnilo. Úpadek revolučnosti byl některým soudruhům tak zjevný, že si založili další a skutečně pravé (tedy levé) komunistické strany, o kterých ale vědí jen politologičtí znalci, fanoušci a milovníci bizarností.

Více k světu se mají bývalí soudruzi, kteří ovšem přesvědčenými soudruhy nikdy nebyli. Stranictví pro ně bylo jen nástroj, jak se dostat nahoru a ostatní držet dole. Využili svůj sociální a podezřele získaný finanční kapitál a dali se na podnikání. V tom si počínají stejnými metodami, na jaké byli zvyklí z dob Slušovic a státních podniků a Státní bezpečnosti. I tento hybrid bude potřeba ještě zlikvidovat, ač se drží houževnatě.

V nepoměru k bídným výsledkům je vliv, jaký komunistická strana má. Důvod je jasný. Tuto moc soudruhům dávají bývalí soudruzi. Bratrstvo nenechavé pracky drží při sobě, protože je to pro ně výhodné.

Snad se ale blíží ten krásný den, kdy strašidlo komunismu přestane obcházet a  ulehne vedle rudého Tutanchamona do jeho nevkusné hrobky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner