Kdo si dovolil smazat graffiti na Karlově mostě? Do vězení s ním

Screenshot ČT

Jeden z pilířů Karlova mostu po péči opilých turistů | FOTO: Screenshot ČT

Před čtrnácti dny se dva alkoholem posilnění němečtí turisté rozhodli, že projeví svůj umělecký talent v centru Prahy. Na sprejování si však vybrali jedno z nejhorších míst, Karlův most. Byli dopadeni, odsouzeni a začalo se řešit, jak graffiti ze vzácné stavby odstranit.

Památkáři si nápis obhlédli a zjistili, že odstraňování, vzhledem k vlastnostem použitého kamene, nebude taková legrace a bude trvat zhruba do půlky srpna. Navíc bude stát 40 tisíc, které mají zaplatit vandalové.

Zničehonic ovšem o víkendu graffiti zmizelo. V sobotu začalo odstraňování, které však už v neděli ráno nemohlo pokračovat. Nebylo totiž co čistit. Na místě se v noci vyřádil další „vandal“, který bez dovolení nápis odstranil.

Nikdo neví jak, proč a kdo. Místo toho, abychom byli rádi, že někomu stálo za tu práci kulturní památku vyčistit, hledají se důkazy, co všechno je špatně.

Podle odborníků totiž mohlo neopatrným odstraňováním dojít k poškození kamene. Také na mostě zůstaly zbytky graffiti, což je bráno jako odfláknutá práce. Zkrátka, všechno špatně a je pouze otázkou času, kdy někdo začne volat po potrestání člověka, který si „dovolil“ pomoci.

Není ovšem divu, že se v sobotu v noci někdo vypravil udělat práci za cizí. V zemi, kde se každá oprava, nebo výstavba neskutečně vleče, musela někomu dojít trpělivost. Ona půlka srpna, která byla stanovena jako dokončení čištění by se totiž mohla klidně stát třeba říjnem.

Je sice možné, že graffiti bylo odstraněno neodborně, ale nikdo stále neřekl, jak by mohl být most poškozen. Bude na kamenech nějaký flek, nebo Karlovu mostu hrozí zřícení?

Hodnocení památkářů se zatím smrsklo jen na informaci o tom, že „to není dobře“. Anonymní čistič se tedy musí připravit třeba i na to, že ruka zákona na něj dopadne stejně, jako na německé vandaly.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner