Klub na obranu demokracie prosí o podporu svého úsilí o svobodnou diskusi

Miroslav Fleischman

Předseda Klubu na obranu demokracie Bohumil Doležal na demonstraci v Českých Budějovicích | FOTO: Miroslav Fleischman

Politický marasmus v naší zemi se neustále prohlubuje. Prezident Miloš Zeman už skoro dva měsíce odkládá odvolání ministra vlády ČR a jmenování jeho nástupce. Je to od nástupu nynější Babišovy vlády už druhý případ. Prezident si tím opakovaně vyhrazuje právo veta při jmenování i při odvolávání ministrů. Znamená to velký posun ve výkonu prezidentských pravomocí a je velmi sporné, zda mu podle ústavy něco podobného vůbec přísluší. Rozhodnout o tom může jedině ústavní soud, pokud se bude zabývat ústavní žalobou na prezidenta. Ústavní žalobu musí podat Senát PČR a souhlas musí dát Poslanecká sněmovna.

Nejde však jen o tento případ, ale o celkovou proměnu politického uspořádání České republiky. Prezident se v zásadních věcech může opřít o premiéra Babiše a jeho obří mocenské uskupení, jehož součástí je politické hnutí ANO, o okamurovce, komunisty a vlastně i o ČSSD. Ti všichni dohromady tvoří „Nové pořádky“. Jen během posledního roku došlo kromě prezidentovy svévolné „novelizace“ ústavy ke třem na první pohled dílčím změnám, v nichž se proměna polistopadové demokracie v Nové pořádky“ zhmotňuje.

  1. Byl přejmenován státní svátek 17. listopadu způsobem, který relativizuje a zamlžuje jeho hlavní význam.
  2. Dodatečně byly zdaněny finanční náhrady církvím, řádně stanovené zákonem a potvrzené smlouvami uzavřenými mezi státem a církvemi. V oblasti práva tak přestává platit zásada „co bylo slíbeno, má být dodrženo“. Znamená to problematizaci právních jistot, na nichž stojí demokratické uspořádání naší společnosti.
  3. V Poslanecké sněmovně bylo drtivou většinou schváleno usnesení, v němž se bez všeho dalšího rovnou konstatuje, že při privatizaci v letech 1992–2005 došlo ke zločinům, které připravily stát o stamiliardy korun. Babišova vláda má navrhnout takovou změnu trestněprávních předpisů, jež umožní stíhat tyto činy bez ohledu na jejich promlčení.

Politická opozice se v těchto věcech neprosadila, masové veřejné protesty je nezaznamenaly. A přitom znamenají ve svých důsledcích ohrožení demokratického řádu České republiky.

KOD ve všech třech případech protestoval podpisovou akcí. Byli jsme bohužel sami.

Žádat v této situaci jen o demisi premiéra Babiše nebo snad i prezidenta Zemana je nedostatečné. Je třeba dosáhnout

  1. podání ústavní žaloby na prezidenta Zemana pro velezradu nebo pro hrubé porušení ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku podle článku 65 odst. 2 Ústavy ČR,
  2. nových voleb do Poslanecké sněmovny PČR.

Měl by to být to společný úkol pro nás všechny: pro rozhodující politické instituce, občanskou společnost (politické strany, spolky a sdružení) i pro veřejné protesty.

Klub na obranu demokracie proto letos na podzim uspořádá tři debaty, v nichž propojí to, čemu se už šest let věnuje: rovinu veřejných diskusí a rovinu podpisových akcí. Jde nejprve o setkání veřejně činných signatářů podpisových akcí KOD, dále o veřejnou diskusi u příležitosti Dne české státnosti a konečně na listopad, ke 30. výročí znovunabytí svobody a demokracie, plánujeme diskusní večer s názvem „Demokracie kontra Nové pořádky“.

Téma zní: jaká je reálná a smysluplná alternativa k Babišovým a Zemanovým Novým pořádkům. Důležité je přitom nejen to, kdo má odejít, ale kdo má přijít. A je třeba se zároveň snažit, aby tu, až nadejde čas, byli někdo a něco, kdo a co dnešní „Nové pořádky“ nahradí. K diskusi chceme pozvat politiky, lidi z nezávislých iniciativ, svobodných médií a odborníky. 

Protože tento projekt přesahuje naše dosavadní aktivity a možnosti, obracíme se na čtenáře FORA 24 s prosbou o pomoc: Pokud Vám činnost KOD připadá prospěšná a souhlasíte s našimi stanovisky, prosíme, přispějte nám na pořádání těchto akcí. Přispět můžete na účet 2600479704/2010. Význam pro nás mají i drobné dary, tak jako má význam drobná politická práce.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner