Komunista Šimůnek chce zachránit Koněva jeho prohlášením za kulturní památku

soviet-art.ru

Maršál Koněv | FOTO: soviet-art.ru

Manévry kolem sochy maršála Koněva, na kterého se po skonu Karla Gotta trochu zapomnělo, na chvilku ožily. Místopředseda KSČM Petr Šimůnek podal v pondělí Ministerstvu kultury podnět k zařazení maršálovy sochy na seznam kulturních památek.

Místopředseda KSČM Šimůnek je odhodlán, pokud se úřad nezačne podnětem do jednoho měsíce zabývat, obrátit se na soud. Chtěl by, aby v takovém případě soud vydal předběžné opatření, které by zabránilo přesunutí sochy. 

„Chci, aby socha zůstala na místě tam, kde je. Těchto památníků je už velice málo pro uchování dalším generacím, obávám se, že historie se poslední dobou začíná učit trochu jinak,“ cituje Šimůnka iRozhlas.cz.

Ministerstvo kultury může nějaké věci nebo nemovitosti prohlásit za kulturní památku, pokud jsou významným dokladem historického vývoje, životního způsobu a prostředí společnosti od nejstarších dob do současnosti. Je otázka, čeho z toho všeho má být maršálova socha dokladem.

Svým způsobem toto dílo dokladem je. Především oddanosti tehdejších představitelů státu kremelskému komunistickému režimu, který je dosadil k moci a odkud se pak dvacet let nehnuli. Je otázka, jestli je socha odhalená v roce 1980 jakoukoli památkou, natož kulturní. Ale dejme tomu, že kdyby tam stála ještě sto nebo dvě stě let, nemuselo by se to řešit. Maršál jako maršál.

Zkušený ministr Zaorálek si s tím jistě nějak poradí. Nabízí se ale mnoho dalších možností, které by byly kreativnější. Kolem vojevůdce by se mohla postavit třeba replika Berlínské zdi (když Koněv na její stavbu dohlížel) jako jakýsi labyrint a mohly by se pořádat orientační soutěže, kdo se k soše dostane jako první. Nebo by se dala socha nechat přesně na tom samém místě, ale šlo by ji umístit do podzemí a mohlo by se k ní jít chodbou, jejíž stěny by zdobily umělecké fresky nebo obrazy zločinů stalinismu. Pomoci by mohla i moderní technika. Za maršálem by šlo jako hologram zobrazovat výjevy z potlačení maďarského povstání, kteroužto akci Koněv vedl.

Možnosti tu jsou a je škoda, aby tam socha, kdyby došlo na nejhorší, jen tak stála a nekolotal kolem ní život ve všech svých pestrých formách.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner