Komunisté v Šanghaji se moc a moc zlobí a s Pražáky nebudou mluvit

Petr Zewlakk Vrabec

Je to skutečně politováníhodné a opravdu nevíme, co teď budeme v hlavním městě dělat. Jak jsme se za kuropění dozvěděli, „čínské finanční centrum Šanghaj dnes oznámilo, že pozastavuje veškeré oficiální styky s Prahou poté, co české hlavní město podepsalo partnerskou smlouvu s tchajwanskou metropolí Tchaj-pejí“. (ČTK) Tak to máme zkažený den, možná dva dny.

Praha loni v říjnu ukončila sesterskou smlouvu s Pekingem kvůli sporu o vyškrtnutí klauzule, že Praha uznává politiku jedné Číny. Česká republika ji uznává, ale některým lidem trochu leze na nervy, že Číňané chtějí tuhle poznámku vpašovat vhod i nevhod na každý kus papíru. Tchaj-wan je pro čínské komunisty trnem v oku, protože považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení samostatnosti. Tchaj-wan ovšem od roku 1949 ve skutečnosti jako nezávislý stát funguje. Čínští komunisté ovšem lžou, když tvrdí, že pražské vedení „se svévolně vměšuje do čínské vnitřní politiky a veřejně se staví proti principu jedné Číny. Vláda města Šanghaj a jeho lid proti tomu důrazně protestují“.

Ten lid Šanghaje bychom chtěli vidět.

Dost ale soudruhy štve, že primátor Hřib teď brouzdá světovým tiskem a prohlašuje, že Číňané jsou nespolehliví partneři. To ovšem jsou a teď to v neděli přiznal v televizi i prezident Zeman, tak na tom asi něco bude. Mýtické miliardy investicí nikde. (A Zemanův čínský poradce a jeho slavná společnost CEFC taky nikde.)

Co se dá dělat, vláda Prahy a její lid proti čínským praktikám důrazně protestují a bude potřeba si na to zvyknout.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner