Láska diváků TV Barrandov k Soukupovi skončila, když zpochybnil nenávist k Václavu Havlovi

Dějiny Ameriky jsou podobných případů plné. Když má někdo dostatek peněz, mediální prostředky a dostatečný deficit soudnosti, tak si může zařídit jakoukoli vlastní církev. Může věřit třeba v palec na své pravé noze, a když přesvědčí dost lidí, že je ten jeho palec svatý a jeho políbení uzdravuje hemeroidy či syfilis, tak na tom může vydělat dost peněz.

Obskurní magnát Jaromír Soukup si podobnou církev zařídil. Nebo spíše sektičku. Jde o lidi, kteří rádi chodí do jeho slabomyslných pořadů na televizi Barrandov a tam mu tleskají.

A protože Soukup nepatří k nejbohatším magnátům a nemůže si dovolit nákladnou výrobu náročnějších pořadů s dobře placeným obsazením, tak vystupuje ve své televizi každý den jako moderátor, komentátor, reportér i debatér. Táhne provoz vlastní televize doslova fyzicky na svých bedrech a zejména na své úžasné tváři. O to podivnější musí být ten spolek nadšenců, kteří mu vyjadřují lásku a věří, že má ve všem pravdu. Hltají jeho slova jako proroka nové pravdy.

Jenže i těm, co ho milují a věří často i kdejakému jeho nesmyslu, se může stát, že začnou porovnávat Soukupovo učení se svojí pravou vírou. Server HlídacíPes.org upozornil ve své rubrice Psí uši na pozoruhodnou situaci. Soukup, poněkud omámený láskou diváků své televize, si dovolil na svém facebooku pochválit Václava Havla.

To si tedy dal! Z tohoto nerozvážného činu se stal krutý test jeho vlastní pravověrnosti. Ukázalo se, jak je to ve skutečnosti s loajalitou jeho věřících a se soudržností jeho sekty. Láska k Soukupovi u mnohých jeho diváků končí tehdy, když si guru dovolí zpochybnit základní články jejich víry. V jejich krédu je totiž mnohem důležitější bod než láska k Jaromíru Soukupovi. Je jím nenávist k Václavu Havlovi. Není to totiž Soukupova církev. On je v ní chudák jen zneužívaným ministrantem. Velekněžími této církve jsou spíše Miloš Zeman, Vojtěch Filip či Tomio Okamura.

Zde je mistrná poznámka Roberta Maleckého z Psích uší, jež sloužila jako inspirace k této glose:

Majitel televize Jaromíra Soukupa Jaromír Soukup má jak známo kolem sebe ekipu věrných podporovatelů Jaromíra Soukupa. Jenže mít rád Pravdu Jaromíra Soukupa © má samozřejmě své meze. Podporovatelé Jaromíra Soukupa prostě nemají některé lidi rádi víc, než mají rádi Jaromíra. 

A pak promluvil hlas lidu.

Mluvou sociálních sítí se tomu, co Soukup utrpěl, říká shitstorm. V češtině lze přirovnat k situaci, kdy neopatrně odbrzdíte západku u tatrovky naložené hnojem. Hezká a poučná ukázka, jak to dopadne, když si populisti zahrávají s davem. Jednou mu i oni přestanou stačit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner