Mariánský sloup na Staroměstské náměstí patří

ČTK

Stržení Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze 3. listopadu 1918 | FOTO: ČTK

Sochaře Petra Váňů znám už dlouho a osobně jsem ho přišel před časem podpořit na Staroměstské náměstí, kde hodlá postavit velmi věrnou repliku Mariánského sloupu s kopií sochy Panny Marie, který 3. listopadu 1918 strhl zfanatizovaný dav vedený anarchistou a bohémem Frantou Sauerem.

Při svržení sloupu se podle všeho jednalo o cílenou a naplánovanou akci obyvatel a hasičů tehdy ještě samostatného Žižkova, kdežto Pražané se snažili stržení Mariánského sloupu zabránit. Jsem proto rád, že pražské zastupitelstvo nedávno revokovalo své původní usnesení a umožnilo obnovení této vzácné barokní památky. Koneckonců její zničení odsoudil tenkrát v osmnáctém roce jako vandalský čin i Národní výbor, což byla tehdejší vláda nově vzniklého československého státu.

Mariánský sloup na Staroměstském náměstí, dílo to vynikajícího barokního sochaře Jana Jiřího Bendla, byl postaven v roce 1650 a vysvěcen o dva roky později jako poděkování za úspěšnou obranu Prahy proti Švédům, jejichž vojska plenila zemi, rabovala a vraždila zdejší obyvatele. Švédští vojáci nám také uloupili vzácné předměty z rudolfinských sbírek na Pražském hradě. Nelze se tedy divit tomu, že Pražané měli z tak hrozného nepřítele strach a rozhodli se nepoddat se a bránit své domovy. To se jim povedlo, Švédové Staré a Nové Město nedobyli a po uzavření Vestfálského míru v roce 1648 odtáhli. Čili obyvatelé hlavního města poděkovali Mariánským sloupem za to, že přežili hroznou válečnou dobu. To nebyla oslava Bílé Hory nebo katolické reformace, jak se mnozí neinformovaní jedinci mylně domnívají, ale oslava záchrany Prahy, se kterou se tehdy ztotožnila drtivá většina Pražanů.

Proto bych byl rád, kdybychom k Mariánskému sloupu přistupovali z tohoto úhlu pohledu. Tedy, že se nejedná o slavení rekatolizace, ale o vzdání díků za ukončení hrozné Třicetileté války. Domnívám se také, že Mariánský sloup spolu se sousoším Mistra Jana Husa budou důstojnými ozdobami Staroměstského náměstí.

Autor je středočeský krajský zastupitel za ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner