Miloš Zeman a spol. si zvykli na chování panstva a opírají se o mentalitu nevolníků

ČTK

Prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou | FOTO: ČTK

Další ukázka toho, jak se chová vrchnost, a ne představitel demokratické země. Prezident Miloš Zeman jmenoval novým předsedou Nejvyššího soudu předsedu senátu trestního kolegia soudu Petra Angyalossyho. O něm nikdo moc neví. Zeman se přesto nijak nenamáhal aspoň minimálně zdůvodnit, proč byla jeho volba taková.

V pořadu Českého rozhlasu Interview Plus hovořila předsedkyně Soudcovské unie Daniela Zemanová. Tématem bylo i to, že Zeman uvedl, že vybíral ze čtyř kandidátů, sešel se s nimi, prostudoval jejich životopisy a „rozhodl, jak rozhodl“. Daniela Zemanová to komentovala: „Prezident jen uvedl počet kandidátů, nikdy ani nepotvrdil, kdo všechno to byl, a přímo z jeho úst jsem to ani nikdy neslyšela… Co ho v životopise (nového předsedy) zaujalo, že ho zvolil? Prezident bolestně nového předsedu poškodil, ale pevně věříme, že se s tímto handicapem vyrovná a následně pochybnosti rozptýlí. Věříme, že se to stane, že to bude dobrý předseda a že nás ujistí, že má odborné předpoklady.“ Teď to ale podle ní „prezident hodil na něj“.

Pavel Hofman

Nejde o jmenování jednoho předsedy soudu, jakkoli významně postaveného. Zeman setrvale ukazuje, že se chová jako vrchnost, jako panstvo. Vrchnost je označení užívané dříve v hierarchicky organizovaných společnostech. Byla to osoba nebo instituce mající moc nad poddanými, kteří museli vrchnost poslouchat. V době, kdy si lidé mohli výkon moci představovat jako pyramidu, kde rozhodování jaksi padá shora dolů a nahoře je Bůh a dole nevolník, se nebylo proti vrchnostenskému chování kam odvolat. Taková moc byla nezlomitelná. Prezident demokratické země ale svou moc odvozuje od lidí. Nikoli ale jen od těch, kteří ho (třeba pod vlivem lživé kampaně) zvolili, ale jeho moc pochází od všech občanů. Na tom nic nezmění breptání, že prezident není z výkonu své funkce odpovědný. Má morální odpovědnost a měl by se podle toho chovat.

Žijeme ovšem v zemi, kde od roku 1938 do roku 1989 nepanovaly normální demokratické poměry a následující doba, delší, než se čekalo, je poznamenána vrchnostenským a nevolnickým myšlením. To se dá léčit jedině tím, že se panským manýrům všelijakých bývalých soudruhů bude vzdorovat, a to pořád. To se týká i soudruha prezidenta.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner