Ministr Staněk byl odvolán, ale není v demisi. O Čechy má prý starost jako Karel IV.

ČTK

Končící ministr kultury Antonín Staněk | FOTO: ČTK

Budeme zřejmě muset posílit armádu politologů, co prolétává na televizních obrazovkách a bude muset vypomoci Institut Václava Klause a Tomiovi akademici. Česká politika se začíná podobat tajům jaderné fyziky. Z nejasných výpovědí vědců tušíme, že částice, nebo co to je, mají různé stavy, ale dál nám nepomůže ani popularizační komiks. A v politice to začíná být podobné.

Stále ještě ministr (pravděpodobně kultury) Antonín Staněk vysvětloval ve Sněmovně, jak je to s tím jeho stavem: „Jistě připustíte, že prezident republiky může rozhodnout, jak rozhodne. Pan prezident nepřijal moji demisi, na to má právo. Nicméně teď jsem odvolán řádným způsobem a je věcí orgánů, které to musí rozhodnout, aby rozhodly. Nicméně bych vás chtěl upozornit, že zcela rozhodně nejsem ministr kultury v demisi, byť se o to mnohá média snaží to takto interpretovat.“

On se to už snad nikdo už nesnaží nějak přesně pojmenovat, protože to nejde. Lidem snad trochu vrtá hlavou, proč má být ministrem někdo, kdo je odvolán a strana, která ho do vlády vyslala, ho tam nechce. Chce ho tam jen prezident, kterému po tom ale nic není, protože je sporné už to, jestli má moc mluvit do toho, kdo ministrem bude, natož do toho, kdo jím nebude.

Možná by bylo lepší si nechat říkat „ministr v demisi“, protože v tom je aspoň nějaký náznak svobodné vůle. Takhle je nebohý Staněk jako hadrový panáček, kterého si přehazují druzí mezi sebou.

Možná to všechno hodlá vydržet, protože zjistil, že není jen tak někdo. Řekl o sobě: „Po celé České republice je spousta měst a obcí, které znají jméno Staněk právě pro to, že jsme tam pomohli s památkami. Ano, toto mi bude vytýkáno. Jako by Karel IV. řekl – vy mi vytýkáte mou starost o mé Čechy.“

Srovnání ministrů s mučedníky už jsme tady měli, Karel IV. je novinkou. Starost o Čechy Staňkovi ale nikdo zatím nevyčítal. Máme ovšem dojem, že Karel IV. by nepronášel se sklenicí vína v ruce zdravici na křtu knihy bývalého předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka. Kniha se jmenovala „Ve znamení kříže“, což zní sice dost kulturně, ale rozhodně nepojednává o věřících umučených komunistickým režimem.

Ano, když se řekne Staněk, taky se nám ledacos vybaví.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner