Miroslava jeho dar zkratky nezradil

FB Miroslava Kalouska

Předseda poslaneckého klubu TOP 09, absolvent VŠCHT Miroslav Kalousek | FOTO: FB Miroslava Kalouska

Původem francouzský výraz, jímž se předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek pokusil nepřímo vystihnout všechny základní rysy osobnosti předsedy vlády Andreje Babiše, je jako zkratka problematický. Jeho původně lékařský význam se totiž podle druhu odbornosti řečníka může i zcela vytratit.

Proti možnosti, že by předmětný výraz v aktuálním případu zazněl ve svém původním významu, hovoří právě Kalouskova (ne)odbornost. Ač má kretenismus biochemickou příčinu a souvisí například s nedostatkem jodu, kontext, v němž vystudovaný chemik Kalousek o Babišovi hovoří, svědčí o řečníkově zřeteli na přenesený význam.

Rétoru Kalouskovi nicméně slouží ke cti, že ani tak lékařský termín nevolil jen a pouze k tomu, aby si ulevil od případné zlosti. To si za minulých pořádků dovolil jistý armádní velitel, který vojáky označoval za debily, až mu jeden vojín, klinický psycholog Slavomil Hubálek, odvětil, že zatímco od něj je to nadávka, obráceně by se jednalo o diagnózu.

Předsedův tweet z roviny pouhé verbální hrubosti v každém případě vymaňuje jeho věcná vypovídací hodnota. Kalouskem použitý lékařský termín v přeneseném významu totiž označuje zhovadilé chování, řeč či jiný projev, které lze u osoby předsedy vlády, zejména pak ve vztahu k interpelacím, zcela objektivně pozorovat a konstatovat, kdykoli se na ně dostaví, či se o nich jen na dálku vyjadřuje.

Případnému pokušení příkře odsoudit Kalouskovo nejnovější pozorování proto není od věci odolat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner