„Můžete to reklamovat.“ Aneb jak jsem na poslední chvíli sháněl voličský průkaz

Ilustrační foto (Rostislav Kaplan/se svolením autora)

Ilustrační foto | FOTO: Rostislav Kaplan/se svolením autora

Češi jdou v pátek a v sobotu volit. I když většina bude obálky do volebních uren házet tam, kde bydlí, někteří takové štěstí nemají, protože třeba pracují jinde. Nebo žijí v zahraničí. Takovým lidem, mezi něž patřím i já, pak nezbylo nic jiného, než si s předstihem vyřídit voličský průkaz, aby mohli volit. Nebyl by to ale český stát a Česká pošta, aby i z tak banální záležitosti, jakou je doručení jedné papírové kartičky, neudělaly thriller s nejistým koncem.

Všechno přitom odstartovalo už na začátku minulého týdne, kdy jsem si v potu tváře a díky radám zkušenějšího kolegy založil datovou schránku, abych stihl žádost o vydání voličského průkazu poslat na sever Čech, kde mám trvalé bydliště. Podle instrukcí na webu ministerstva vnitra jsem sice teoreticky ještě měl dost času poslat lejstro poštou, ale vzadu v hlavě mi hlodal pochybovačný červík, který to nechtěl riskovat. Naštěstí jsem ho uposlechl a i když založení datové schránky nebylo právě ukázkou uživatelské přívětivosti, vše jsem nakonec vyřídil elektronicky. Koneckonců je díky moderním technologiím prodleva mezi odesláním žádosti a jejím přijetím na úřadě jen pár vteřin, „poštovský panáček“ je výrazně pomalejší.

Ivan Bartoš a Petr Fiala (FB Ivana Bartoše)

Pak jsem se pomalu začal těšit, jak otevřu na své pražské adrese schránku a uvnitř najdu tu magickou kartičku, která mi umožní volit kdekoliv v Česku. Jenže i když jsem žádost odeslal už minulou středu, i o týden později zela schránka stále prázdnotou, nebyl v ní dokonce ani obligátní lísteček, že mě doručovatelka nezastihla a zásilku si tak mám vyzvednout na poště. To jsem se ještě uklidňoval, že toho třeba nebozí pošťáci mají moc a do začátku voleb koneckonců zbývají ještě celé dva dny.

Ve čtvrtek už moje nervozita stoupala a kritického bodu dosáhla ráno před volbami, kdy byl voličský průkaz i po déle než týdnu pořád buhvíkde. A k tomu jsem se dočetl, že voličské průkazy marně vyhlíží i spousta jiných lidí. To mi potvrdila i milá úřednice na magistrátu, i jí se už pár nespokojenců ozvalo a jedna paní dokonce hodlá podat žalobu. Velmi rychle jsem zjistil, že magistrát můj voličský průkaz poště předal už minulý čtvrtek.

Proto jsem se okamžitě rozjel na poštu, abych zjistil, kde je problém. Když jsem přišel na řadu, obálku s voličským průkazem jsem v ruce třímal do minuty. Kdybych se ale o vše aktivně nezajímal sám, mohl bych volit leda ve snu. I když se mi poštovní úřednice omlouvala a zapřísahala se, že ona za neschopnost doručovatelek fakt nemůže, dala mi radu, která mě poslala do kolen. „Pokud nejste spokojený, můžete zásilku reklamovat,“ vpálila mi. Na námitku, že na to je trochu pozdě a možnost volit by mi to nevrátilo, kdybych vše neřešil sám, už neměla co říct. I když měl tentokrát můj soukromý volební thriller šťastný konec, vážně bych byl radši, kdybych žil ve státě, kde pošťáci nemají při doručování zásilek stejnou úspěšnost jako pidlooký ostrostřelec při lovu zvěře. Třeba se toho jednou dožiju.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]