Nacisté prý chtěli spáchat atentát na Churchilla výbušninou v čokoládě

F24

O pokusech CIA provést atentát na Fidela Castra pomocí výbušného doutníku se občas píše, ale podobné myšlenky nebyly nic nového. Podle některých dobových dokumentů se zdá, že Britové podezřívali nacisty ze záludného plánu: dopravit k premiérovi Winstonu Churchillovi malou bombu maskovanou jako čokoláda.

Z čeho se vychází? Deník The Daily Telegraph zveřejnil v roce 2012 článek, kde se tvrdí, že tajná služba MI5 v roce 1943 pověřila známého ilustrátora jménem Laurence Fish, aby vytvořil kresbu bomby obalené čokoládou. Podle tajné služby chtěli nacisté právě takovou zbraní zaútočit na Churchilla a pomsta by to byla doslova sladká.

The Daily Mail zmínil tajné válečné dokumenty, korespondenci mezi agenty MI5, ve kterých se popisuje, jak Němci plánovali umístit výbušné čokolády do zásilek jídla směřujících do jídelny válečného kabinetu.

Očekávalo se, že by výbuch takového zařízení mohl zabít kohokoliv do vzdálenosti několika metrů. Spiknutí však bylo údajně odhaleno.

Dopis od MI5 ilustrátorovi Laurence Fishovi byl datován 4. května 1943 a našla ho po mnoha letech v roce 2009 umělcova manželka Jean Brayová.

V dopise se zmiňuje informace, že hrozí již zmíněné spiknutí a umělec byl požádán, aby podle popisu a nedokonalého náčrtku, který byl k dispozici, vytvořil názorný obrázek. Obal výbušniny byl ocelový a pokrytý silnou vrstvou čokolády. Mechanismus se měl spustit ulomením tabulky čokolády a k výbuchu mělo dojít po sedmi vteřinách. Celý pekelný stroj byl zabalen v černém papíru se zlatým nápisem PETERS.

MI5 pak nechala podle obrázku vyrobit plakáty, které měly varovat veřejnost před nebezpečím takových předmětů.

Je třeba přiznat, že celá historka působí tak bizarně, že se jí nechce věřit, může ale jít o kombinaci reálných faktů s domýšlením. Nevíme, odkud britská tajná služba své informace měla. Podobnou teroristickou zbraň mohli Němci skutečně vyvinout, stejně jako chtěli šířit do oběhu padělané libry, aby poškodili britskou ekonomiku. Cílem ale nemusel být zrovna Churchill.

Pravděpodobnost úspěšného dopravení čokolády až k premiérovi by byla každopádně  dost nízká. Na druhou stranu v roce 1943 už to s Německem nevypadalo dobře a tak byl třeba každý pokus dobrý. Co kdyby? Tentokrát tedy vzývaná Prozřetelnost ve prospěch Hitlera nezasáhla.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner