Náš čtenář H. Š. soudí a na Facebooku píše, že když si Němci dělají legraci z Babiše, jen tím odvádějí pozornost sami od sebe.

Vysvětluje to takto: „Členka Svazu svobodné mládeže Německa, naše SSM, členka SED, naše KSČ, držitelka doktorátu z Vysokého učení marxismu-leninismu v Doněcku, podezřelá ze spolupráce se Stasi, nepotvrzena nikoli však zcela vyvrácena. To je německá kancléřka Merkel. Co kdyby si soudruzi z Německa raději vyřešili toto, navíc když se stejná osoba snaží vládnout Evropě. Chceš odvést pozornost od našich problémů? Vytvoř jiný mimo nás.“

Fakta jsou ovšem taková: V roce 1968 Merkelová vstoupila do mládežnické organizace FDJ. Členství bylo formálně dobrovolné, ale kdo nevstoupil, měl by problémy dostat se na vysokou školu. Oficiálního východoněmeckého obřadu Jugendweihe, jakési komunistické náhražky za katolické biřmování nebo protestantskou konfirmaci, se nezúčastnila. Jako dcera pastora byla církevně konfirmována.

Během studia se účastnila několika povinných kursů marxismu-leninismu a její práce s názvem „Co je socialistický způsob života?“ byla hodnocena jako „dostatečná“.

Později se na Akademii věd stala členkou sekretariátu FDJ. Podle některých bývalých kolegů otevřeně propagovala marxismus jako tajemnice pro „agitaci a propagandu“. Ona to odmítá a říká, že byla kulturní referentkou. To jí můžeme a nemusíme věřit. Realita je taková, že si ke studiu vybrala technický obor, který byl ideologií nezatížený, takže kdyby se chtěla věnovat vášnivé agitaci, šlo by to jinak.

Nikdy nebyla členkou východoněmecké komunistické strany SED.

Není „držitelka doktorátu z Vysokého učení marxismu-leninismu v Doněcku“, protože tam byla několik týdnů na jazykovém kursu.

Poznámka, že spolupráce s tajnou policií nebyla sice potvrzena, ale ani vyvrácena, je na úrovni toho, že nikdy nevyvrátila příslušnost k iluminátům. Z podstaty věci nejde dokázat, že jste něco tajně nebyli. Důkazní břemeno je tady jaksi na straně toho, kdo to tvrdí.

Letmou rešerší zjistíme, že podobné nesmysly šíří proruské dezinformační weby a to kolem dokola. Bylo by lepší číst něco rozumnějšího.

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora