Neználek Tomio Okamura jásá, jak Hus a spol. poškodili Karlovu univerzitu

Facebook T. Okamury

Tomio Okamura | FOTO: Facebook T. Okamury

Tomio Okamura nejen překrucuje historické události, on je ani nezná. Naposledy to ukázal na Husův svátek, kdy psal nesmysly o tom, co Hus a jeho stoupenci způsobili Karlově univerzitě. Zní to ale vlastenecky, tak se to bude jednodušším jedincům líbit.

Okamura si na Facebook napsal: „Jan Hus byl 6. července zavražděn a upálen prostě proto, že se odmítal podřídit dogmatům, které diktovala tehdejší katolická církev a římská říše. Jan Hus byl velký český vlastenec. Spolupodílel se mimo jiné na tom, že třeba z Karlovy univerzity, kterou ovládali Němci a cizinci z celé Evropy, se stala v prvé řadě česká univerzita.“

Tenhle zásah krále Václava IV. a českých univerzitních mistrů byl ovšem ve skutečnosti pro univerzitu pohromou. Známý Dekret kutnohorský stanovil, že „český národ“ bude mít na univerzitě tři hlasy a ostatní národy (saský, bavorský a polský) jeden. Národy to ovšem byly v politickém slova smyslu, šlo o sdružení studentů podle země jejich původu. K tomu „českému“ tak patřili i německy mluvící příslušníci akademické obce.

Následně došlo k tomu, že asi 800 lidí z pražské univerzity odešlo na univerzity ve Vídni, Krakově, Heidelbergu, Kolíně nad Rýnem, Erfurtu a byla založena univerzita v Lipsku. Počet členů univerzity klesl zhruba o 80 procent. Z mezinárodní instituce to byla najednou škola provinčního významu. Tak si to asi Karel IV. nepředstavoval. Předseda Okamura ale jásá. Hlavně že byla česká!

Fanoušci z Vysoké školy života ale velkého předsedu oslavují obvyklým obdivným hýkáním:

„Díky moc za nádherná slova. JSTE NEJLEPŠÍ. Neustále držím palce.“

„Naprostý souhlas!!! Opět skvělý projev!!!“

„Na Tomiovi je sympatické, že na rozdíl od mnoha politiků a zejména mladých lidí s českými rodinami a předky, zná českou historii mnohem lépe, než ostatní a vyvozuje z ní správné a všem srozumitelné závěry a to bez hanění i bez příkras. Mnozí mladí by ho měli mít za vzor. Jeho znalosti oceňuji.“ (Příspěvky jsou bez redakční úpravy.)

Okamurovy pohádky a neználkovství slaví úspěch. Takhle by to dopadlo se vším, co by Tomio dostal do ruky. Zbyl by všem holý zadek (kromě toho jeho), ale byl by český! A takhle je to s vůdci tohoto ražení ve všem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner