Okamuru rozhořčují peníze z ciziny pro neziskovky. A co jeho přátelé Salvini a Le Penová?

velvyslanectví RF

Okamura na akci "Mýty o Rusku" v roce 2016 | FOTO: velvyslanectví RF

Tomio Okamura opět jednou promeškal příležitost raději mlčet. Vadí mu údajné vměšování „zahraničních neziskovek“ do české politiky. Přitom osoby v různých „vlasteneckých“ stranách, které označuje za své přátele, se nijak neštítí peněz z Ruska. Poněkud dvojí metr.

Hned při pondělku se Tomio na svém facebooku rozhořčil a napsal: „Britská Konzervativní strana s premiérem Borisem Johnsonem v čele podle deníku Daily Mail vyzvala k vyšetřování globalisty a miliardáře George Sorose kvůli jeho zasahování do britské politiky a jeho financování boje proti brexitu a proti Borisi Johnsonovi, na kterém se měla podílet jeho nadace Open Society (mělo jít o tři miliony liber). Také hnutí SPD odmítá vměšování zahraničních politických neziskovek do české politiky. Mezi lety 2014–2016 bylo z veřejných peněz z českého Ministerstva financí zasláno Sorosově Nadaci Open Society Fund 176 701 398 korun!“

A hned tento člověk, který jistě penězi nepohrdá, jmenuje, kdo podle něj inkasoval: Hlídací pes, Člověk v tísni, Transparency International a – jaká hrůza – Okamura píše, že za Sorosovy peníze studoval poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík dva roky ve Velké Británii. (Za Sorosovy peníze studoval kdysi i premiér Orbán, jak známo. Tomio toho moc nevystudoval.)

O to ale nejde. Předně jmenované subjekty vykonávají záslužnou činnost, což Okamurovi, který nic moc záslužného nedělá, vadí. Především by se ale měl podívat na to, jak a odkud inkasují jeho takzvaní přátelé, jak jim rád říká. Tak třeba strana přítelkyně Le Penové dostala v roce 2014 11 milionů eur od bank spojených s Ruskem. Jak tehdy uvedla média, bylo to výměnou za to, že strana podpoří Rusko ohledně jeho anexe Krymu. Strana skutečně tvrdila, že výsledek referenda po obsazení Krymu je legitimní, a kritizovala zavedení sankcí vůči Rusku za jeho akce na Ukrajině.

Přítel Salvini také proti ruským penězům nic nemá. Dne 22. února 2019 italský list L’Espresso odhalil vyjednávání jeho straníků, které mělo za cíl získat pro stranu tři miliony eur od subjektů spojených s Kremlem. Všechno mělo proběhnout tak, že ruská státní ropná společnost Rosněfť by prodala italské společnosti naftu v hodnotě tří milionů dolarů. Peníze měly být převedeny z Rosněftu do Ligy prostřednictvím ruské subvence italské banky Banca Intesa, kde je členkou představenstva člen federální rady Ligy Andrea Mascetti. Peníze se měly použít na financování evropské volební kampaně. 

Kdepak nějaké neziskovky, tady se to jede přímo přes „ziskovky“, a to z té správné světové strany. Mlčeti zlato, pane Tomio. Jenže on ví, že když bude hodně mluvit a opačné názory pod svými příspěvky mazat a jejich autory blokovat, bude moci ohlupovat své stádečko donekonečna.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner