Ovčáček napadl primátora kvůli Číně. A už na Hradě vědí, kde je ten poradce?

Státní úředník Jiří Ovčáček místo své práce mluvčího pokračuje v pracovní době na Twitteru v urážení politiků.

V pátek napsal: „Primátor Hřib systematicky a vědomě porušuje jednotnou zahraniční politiku ČR, popírá stanoviska EU a USA a tímto mediálně vděčným krokem se snaží zakrýt svá pochybení. Co jiného čekat od člověka, který přirovnal Mariánský sloup ke Stalinovu pomníku?“

Pokud jde o jednotnou zahraniční politiku, bylo by asi dobré Ovčáčkovi připomenout, že tu porušuje prezident Zeman, když tlačí na to, aby Česká republika „oduznala“ Kosovo. Zeman už s tím napáchal dost mezinárodní ostudy a měl by s takovými excesy skončit.

Ovčáček je ovšem rozčilen, že Praha vypoví sesterskou smlouvu s čínským Pekingem. Důvodem je neochota čínské strany jednat o vyškrtnutí klauzule o uznání jednotné Číny Prahou. Jenže s tou jednou Čínou, na kterou mají všichni přísahat Pekingu při všech možných příležitostech, je to celé nesmysl. Politiku jedné Číny nikdo nezpochybňuje, jen bychom byli rádi, aby se v jedné Číně dodržovala lidská práva. Že v jedné Číně panují různé názory, vidíme teď na demonstracích v Hongkongu. Kromě toho Praha není stát a není důvod, proč by se město mělo něčím takovým zabývat. Pro Číňany je to zřejmě rituální záležitost, chtějí, aby všichni na povel opakovali jejich ideologická hesla.

Pod jednou Čínou si mohou soudruzi v Pekingu představovat cokoliv, třeba že Tibet nesmí mít ani autonomii, nebo že ostrovní Čína pohltí Tchaj-wan, popřípadě že v Hongkongu bude policie a záhadné tlupy výtržníků mlátit demonstranty. Tak to v komunistických režimech už je, že slova znamenají ve skutečnosti něco jiného. Pokud to Ovčáček neví, není zřejmě úplně bystrý. Spíš je ale pravděpodobné, že ho to nezajímá, protože čínské porušování lidských práv nezajímá jeho pána, který tamnímu režimu podlézá a v hlavě (a puse) se mu honí vize miliardových čínských investic. Jenže ty existují asi tak, jako existuje mytický Peroutkův článek. Jen v Zemanových představách.

Možná by mohl Ovčáček aspoň zjistit, jestli ještě existuje ten Zemanův čínský poradce, co tam nějak zmizel. Jen tak, pro zajímavost.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner