Pan doktor Franta ze Sputniku vysvětluje, co v angličtině znamená CREW. Prý je to krev!

Alena Spálenská

Protest v podobě symbolického prolévání krve před ruskou ambasádou, skupina Kaputin | FOTO: Alena Spálenská

V pátek se protestovalo před ruskou ambasádou na pražském náměstí Borise Němcova. Skupina občanů včetně několika politiků přišla vyjádřit své rozhořčení nad stále agresivnějšími výroky, jimiž Rusko reaguje na rozhodnutí samosprávy Prahy 6, která nechala demontovat a odvézt sochu sovětského maršála Koněva. Na demonstraci se dostavil i zástupce české redakce ruského dezinformačního webu Sputnik. V článku, který poté uveřejnil, se mimo jiné pustil do svérázné výuky angličtiny.

Pokud by někdo nevěděl, co Sputnik je, můžeme ho odkázat na oficiální stránku Ministerstva vnitra České republiky, kde se například píše: „Na londýnskou konferenci o svobodě médií (loňského roku – pozn. red.), nebyli vpuštěni zástupci ruských propagandistických médií ruské státní televize RT a zpravodajského webového portálu Sputnik z důvodu jejich aktivního zapojení v šíření dezinformací. (…) Česká kontrarozvědná zpravodajská služba BIS a bezpečnostní komunita považuje RT a Sputnik za hlavní nástroje ruské státní propagandy.“ Ministerstvo vnitra s odvoláním na českou kontrarozvědku také uvádí, že jde o „médium nedemokratického režimu Ruské federace“.

Autorem článku o pátečním protestním shromáždění je „PhDr. Vladimír Franta, Ph.D., filolog-rusista, zaměřený na politiku, kulturu a umění, zpravodaj informační agentury Sputnik v České republice“, jak je uváděn na českém webu ruského nikoli informačního, nýbrž dezinformačního média. A pustil se v něm do nevšedních dedukcí.

„Dne 22. 5. 2020 Pavel Novotný se svou svitou v doprovodu početné ochranky od policie drmolil před ambasádou Ruské federace,“ napsal. „Procesí jeho sympatizantů si sebou přineslo plastové konve – narážka na maršála SSSR Koněva. V jednu chvíli z jedné z konví vychrstla ,krev‘ na dlažbu. To vše v době anticovidových opatření.“ (Citováno v originálním znění bez pravopisných úprav. Na dezinformační média neodkazujeme – pozn. red.)

A hned pokračoval, nyní ovšem svérázným jazykovým okénkem a (ne)logickým přemetem v jednom. „Za pozornost stojí, že adjutanti Novotného chodili v bledě modrých vestách s anglickým nápisem CREW. Je to narážka na patrně fiktivní krev, která se brzy na to před ambasádou vylila na dlažbu?“ zadumal se o pár odstavců později. Tak to je ovšem velice tvůrčí překlad. S takovou by pan doktor filozofie taky mohl dojít třeba k názoru, že anglické slovo „house“ odkazuje na mládě domácí drůbeže.

A pokud tedy ta crew… promiňte, krev, byla „patrně fiktivní“, jaká je zde pak souvislost s opatřeními proti nákaze koronavirem? Můžeme však pana doktora Frantu ujistit, že žádnou krev, natožpak lidskou, po dlažbě nikdo nerozléval. Protest se symbolickou „krvavou“ záplavou zrealizoval Otakar van Gemund ze skupiny Kaputin pod heslem „Rusko zneužívá historii, aby mohlo nadále prolévat konve krve“. A ke složení tekutiny prolévané na chodníku před ruským velvyslanectvím deníku FORUM 24 řekl: „Byly tam tři sáčky potravinářského barviva, dva s jahodovou barvou a jeden s hnědou barvou. A pak ještě potravinářský škrob, aby se dosáhlo té správné krvavé konzistence.“ Ve Sputniku tedy mohou být klidní. Z obarvené vody se koronavirus jistě nešíří.

Ale abychom tedy nezapomněli na ten záhadný, tajemně odkazující nápis Crew na vestách pořadatelů. Inu, každý, kdo vládne angličtinou jen o malinko lépe než paní ministryně financí Schillerová, a ani neaspiruje na roli důležitého mentora ohledně výrazu pussy jako pan prezident, ví, že je to prostě označení pořadatelské služby. A to proto, že tohle slovo se běžně užívá ve významu obsluha, štáb, personál, mužstvo…

V závěru článku pana Franty se dovídáme: „Když byly konve jakožto dehonestace Koněva umístěny na trávníku před ambasádou, opustil jsem akci, rád bych se k celé věci vrátil v dalších článcích.“ Tak to už se těšíme, jen tak dál.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner