Pohádka českého soudruha o tom, jak Putin zatočí s korupcí

Eric Drooker

Na komunistickou mýtotvorbu jsme celkem zvyklí. Jen bychom opravdu prosili, jestli by to nemohlo mít nějaké hranice. Třeba posunuté, ale aspoň nějaké. Pak máme pocit, že nám nejenom chce někdo něco nakecat, ale že nás považuje za úplné hlupáky.

Teď nám soudruh Roman Blaško v Haló novinách (6. 2.) vysvětlil, jak jedním z blahodárných účinků poopravené ruské ústavy bude taky to, že Putin v Rusku zatočí s korupcí. Dobře, za dvacet let nějak nezatočil, nepovedlo se. Bylo moc práce. Alexeje Navalného, co má Fond boje proti korupci, občas zavřou. Leze jim na nervy, když zveřejňuje videa a doklady, jaké pozoruhodné luxusní nemovitosti má třeba Dmitrij Medveděv nebo nový ruský premiér. Teď se to ale prý změní. Jak se to stane?

Prý takto: „Další zásadní bod, který chystá s novou ústavou přijmout Ruská federace, je, že státní zaměstnanci všech úrovní (soudci, hasiči, vládní úředníci, policie – pro poslance toto opatření Státní duma už přijala) a ani jejich rodinní příslušníci, to znamená rodiče, manželé/lky, děti studující v zahraničí a taky sourozenci, nesmějí mít bankovní účty v zahraničních bankách a musí tato konta převést do ruských bank. Budou tak muset učinit do tří měsíců od platnosti zákona. Pak se nedivme té obrovské panice a hysterii v Rusku. A ještě k tomu, tentokrát za to opravdu může Putin!“

To se musíme smát, až nám málem srdce z těla vyskočí. Samozřejmě, že by Putin rád stáhl do Ruska peníze, co mají lidé venku. On by potřeboval taky stáhnout nějaké lidi, protože utíká, kdo může, včetně dětí činovníků a oligarchů. Ale že by se tím zabránilo korupci, kterou je Rusko prohnilé, je legrační představa. Jen tak namátkou, kdo stavěl most na Krym, dost dlouhý a dost drahý? No přece  stavební magnát Arkadij Rotenberg, Putinův přítel od dětství.

A soudruh tam dál píše: „Rusko uspořádalo olympiádu v Soči a mistrovství světa ve fotbale bez jakýchkoli problémů.“ Jestli se něco stalo symbolem totální korupce, tak to bylo právě pořádání zimní olympiády v tropickém podnebí Soči. Peníze mizely jako v černé díře někde ve vesmíru.

Putin nemůže zrušit korupční systém, na kterém je jeho vláda založena, to by byl blázen a blázen on není. Změny v ústavě směřují podle všeho k tomu, aby bylo možné ve vysávání Ruska pod Putinovou ochranou pokračovat.

Vážně soudruzi těm pohádkám věří, nebo jen tak žertují?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner