Ponuré stíny minulosti halí podzimní krajinu

Končící premiér Andrej Babiš navštívil v nemocnici prezidenta Miloše Zemana (Jiří Ovčáček/Kancelář prezidenta republiky)

Končící premiér Andrej Babiš navštívil v nemocnici prezidenta Miloše Zemana | FOTO: Jiří Ovčáček/Kancelář prezidenta republiky

Slavíme Den boje za svobodu a demokracii a právě dnes má navštívit Petr Fiala v Ústřední vojenské nemocnici prezidenta Miloše Zemana. Snad dojde v tento památný den k průlomu ve jmenování nové vlády.

V každém případě se dnes dozvíme, jak velkou chybou byla neaktivace článku 66 Ústavy. Zatím se můžeme opájet nadějí, že osvědčený zlomyslník výjimečně nebude škodit, zvláště když předem avizoval ústy vedoucího své kanceláře přijmutí všech adeptů na ministry.

Týdeník FORUM (TF)

Ponuré stíny minulosti halí podzimní krajinu

Restriktivní předlistopadový režim byl plný nesvobody a zákazů. Po jeho zániku logicky obyvatelstvo inklinovalo k naprostému opaku, tedy k svobodě hraničící s anarchií.

A je nutno přiznat, že klausovské přivlastnění si práva na pravdu, překroucení pojmů „pravicový“ a „konzervatismus“, stejně jako slavný „trh bez přívlastků“ vedlo k absolutnímu zmatení pojmů. Důsledkem klausovských klauzulí bylo všeobecné ryzí sobectví vydáváno za svobodnou vůli a projev individuality.

Poslední ránu morálce a lidské důvěře v polistopadové politiky dalo „oposmluvní“ spiknutí Klause a Zemana proti demokracii. Rozdělením vlivových sfér mezi ČSSD a ODS, lépe řečeno mezi kmotry a „pasáky“ těchto politických stran byla v Česku neoficiálně instalována nová forma státního zřízení a vlády. Od této populistické kleptokracie už vedla přímá a přehledná cesta k ochlokracii, kterou zavádí prezident Zeman a premiér Babiš.

Korupčníci spjatí s ODS a ČSSD nestvořili Babiše, ale silnou vrstvu jeho voličů, nespokojených s nastolenými pořádky. Totální rozvrat země vyvolal i díky agitaci Milionu chvilek pro demokracii nečekaně vysokou volební účast těch, kterým záleží na budoucnosti, dodržování pravidel, norem a zákonů, na principech.

Bude velice snadné vlnu občanského zájmu zadusit

Jak? Budou-li principy pošlapány zákulisními dohodami, politickými intrikami. Dojde-li k dělení moci a ignoranci porušování zákonů opozičním partnerem v zájmu udržení ekonomicky výhodných vazeb. Voličů nesystémových stran neubyde, nižší volební účast poškodí jednoznačně strany demokratické. Jejich voličům totiž na dodržování principů záleží.

Pošťuchování zástupců hnutí STAN a Pirátů po vítězných volbách anebo hrozba opuštění budoucí vládní koalice podle výsledků pirátského referenda, to má snad být lákadlo pro voliče? Naštěstí referendum dopadlo nad očekávání dobře.

Snad ještě horší je valem se blížící hororový mlžný příkrov, typický pro staré dobré anglické detektivky, hrozící nás pohltit. Kvílení ozývající se z dušičkové pochmurné mlhy není vytí psa baskervillského, ale strašlivá ozvěna „oposmlouvy“. Vzájemná výměna „klidu na práci“ mezi kamarilou Zemana a budoucí vládou Petra Fialy byla zřejmě kvalitně „zblažkovaná“. Dost možná přispěla k odblokování jednání.

Stálo to ale za to? Stojí důvěra voličů pro naše politiky méně než dny bez ministerských křesel, méně než aplikace článku 66? Je totiž jedno, na kterém lůžku kterého oddělení leží Miloš Zeman. Z nemocničního lůžka nemůže pracovat na rozdíl od prezidenta ani vlakvedoucí. Je snad kterákoliv lokálka obtížněji řiditelná než celá Česká republika?

Autor je členem TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články