Praha plánuje přejmenovat náměstí před ruskou ambasádou po Němcovovi

Eric Drooker

To zas budou v Kremlu kyselé obličeje. Praha chce přejmenovat náměstí Pod kaštany, kde je ruská ambasáda, po Borisi Němcovovi. Asi se jim nebude líbit, na jakou adresu jim bude chodit korespondence a jakou budou muset uvádět. Ale to je jejich problém.

Podobně adresu ambasády už přejmenovali v Kijevě, Washingtonu a Vilniusu. Jak uvedl jako první server Aktuálně.cz, souhlas vyslovila v pátek místopisná komise. „Vedení města tak vyšlo vstříc dlouholetému úsilí autorů petice v čele se zastupitelem Prahy 4 Petrem Kutílkem (Zelení), který přejmenování náměstí požadoval. Pod peticí se dosud sešlo více než 4,5 tisíce podpisů.“ O úmyslu provést změnu názvu a o podpoře TOP 09 informoval na svém Twitteru například politik Jiří Pospíšil. 

Boris Němcov byl za éry prezidenta Borise Jelcina v letech 1997 až 1998 vicepremiérem. Patřil potom k liberální opozici a ke kritikům Putinova vládnutí. V únoru 2015 byl v Moskvě poblíž Kremlu zastřelen. Vrah i jeho společníci byli dopadeni, ale, jak je v Rusku zvykem, není jasné pozadí objednávky tohoto činu. Proto se vynořily různé teorie. Protože šlo o významného opozičního činitele, podezírají někteří Putinův režim. Další možností je, že si účty vyřizoval čečenský autoritativní vládce Ramzan Kadyrov, Putinem dosazený a Putina obdivující, který Němcova nenáviděl. Možná je samozřejmě kombinace obou možností. Kreml nemusí některé věci sám organizovat, ale může dát najevo, že mu nebudou vadit, nebo, když se dozví o jejich přípravě, ničemu nezabrání.

Rusové teď ke svým výčitkám, že někdo přepisuje historii (rozuměj, že třeba píše o paktu Hitlera se Stalinem) mohou přidat ještě refrén o přepisování přítomnosti. To by nejspíš spočívalo v tom, že se bude mluvit o tom, jak Kreml okrajuje občanské svobody, kterých v Rusku už moc nezbylo, a zavádí zemi stále hlouběji do stagnace a militaristického blouznění. Přitom by stačilo, aby to tam nedělali. Jenže to by se jim celý systém vládnutí rozsypal, a ještě by třeba někdo mohl chtít, aby byli všichni korupčníci a papaláši potrestáni a vrátili své dači za miliony dolarů. Takže je celkem jasné, proč Putin založil dobře vyzbrojenou a vycvičenou Ruskou gardu. Kdyby náhodou armáda zakolísala, pořád ještě je tady dost vycvičených vlčáků, kteří budou na povel vrchnosti trhat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner