Pražští umělci zmateně pobíhají v ulicích a pláčou, že nesmí do Číny

Twitter Jiří Ovčáček

Všechny umělce jakkoliv spojené s Prahou dostihl mimořádně krutý trest. Číňané jim zakázali vystupovat ve své lidové republice. Pražské umělecké kruhy zasáhla panika. Mnozí umělci zmateně pobíhají v ulicích metropole a křičí: „Co budeme dělat?!“ Další si narychlo mění trvalé bydliště a odstraňují ze svých názvů slovo Praha. Doufají, že do té krásné inspirativní země budou vpuštěni, aby se předvedli.

Oficiálním důvodem tak tvrdého opatření je Zdeněk Hřib. Primátor Prahy, který nevyšlapuje, jak si Číňané přejí, říká věci a podniká kroky, které se jim hodně nelíbí. A potom je tu ještě jeden důvod uváděný v rovině spekulací. Je totiž velmi podezřelé, že Číňané svůj zákaz vyhlásili až ve chvíli, kdy do země přicestoval Miloš Zeman, prezident ČR a amatérský pianista.

Zlé zdroje totiž spekulují o tom, zda opatření neumožnit vystupování umělců spojených s Prahou nezpůsobil tak trochu Miloš Zeman, který Číňanům a Rusům při minulé návštěvě zahrál na piano. Číňané si od té chvíle myslí, že u nás jsou všichni umělci na této úrovni, a proto se rozhodli k ráznému kroku.

Ale teď vážněji. Je překvapivé, jak dětinští mohou být představitelé takové velmoci, jakou je Čína, ve vztahu k malé středoevropské zemi. Svým směšným zákazem Číňané jen potvrzují, jak totalitní a bolševickou zemí jsou. Kdyby měl kdokoliv z té podivné party, která nyní v Číně ČR reprezentovala, alespoň špetku hrdosti, sbalil by se a okamžitě odjel. Legrační také je, že si Číňané a Pražský hrad asi skutečně myslí, že nastane stav popsaný v úvodu tohoto textu.

Omyl. Čeští umělci žádnou Čínu nepotřebují. Mnozí z charakterních lidí by tam ani nikdy nevystoupili. Proč podporovat totalitní režim, který pohrdá lidskými právy a je agresivní vůči svým sousedům, že? Na to moc slušných lidí nemá žaludek.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner