Předsedkyně sněmovny vysvětlila farářům, proč nezachránila Husa

Markéta Pekarová Adamová (Zbyněk Pecák / se svolením autora)

Markéta Pekarová Adamová | FOTO: Zbyněk Pecák / se svolením autora

Poněkud ahistorický úlet šéfa SPD Tomia Okamury vůči Markétě Pekarové Adamové vyvolal pozornost i v duchovních kruzích. Předsedkyně sněmovny pak vysvětlila, proč nezabránila upálení Mistra Jana Husa a dodala k tomu neznámé podrobnosti.

Tomio Okamura předvedl, že už by si ten think tank měli skutečně založit, protože myšlenkové výkony jeho a spolustraníků budí úžas. „Když někdo prosazuje demokracii, tak tady paní Pekarová Adamová, předsedkyně Sněmovny s oblibou říká, že to nejsou demokrati. Urazí tady poslanecký klub SPD, řekne, že prý SPD nemá mít zastoupení ve vedení Sněmovny, přitom Jaroslavu Baštovi nesahá ani po kolena. Vy jste nebyla ani ve vězení, ani jste nepodepsala Chartu.” Předsedkyně se ovšem narodila 2. října 1984.

()

Na zajímavou debatu o počinech paní Markéty v historii navázala na Twitteru dvojice evangelických farářů Pastoral Brothers a táží se:

„Mohla by nám Markéta Pekarová Adamová vysvětlit, proč nezabránila upálení mistra Jana Husa?“

Politička záhy odpověděla: „Beze všeho – byla jsem králem Zikmundem ujištěna, že Janu Husovi nic nehrozí. Následně jsem zjistila, že se jedná o past a vyrazila na pomoc, měla jsem však smůlu, protože se mi po cestě do Kostnice splašil kůň. A když jsem dorazila na místo, už se bohužel nedalo nic dělat.“

Jen o něco vážněji na svém vlastním účtu zareagovala na vůdce okamurovců: „Ano, Tomio Okamura má pravdu, opravdu jsem nepodepsala Chartu 77. I moji rodiče v té době byli ještě nezletilí… Zároveň dopředu říkám, že jsem nepodepsala ani Několik vět, protože to jsem sice na světě už byla, ale ještě jsem neuměla psát.“

Tomio Okamura by se ale neměl s takovým vysvětlením spokojit. Měl by požadovat zřízení poslanecké komise, která by roli Markéty Pekarové Adamové v kostnických událostech přezkoumala. V jejím čele by samozřejmě měl stát Jaroslav Bašta. K ruce by si mohl vzít jako poradce významné experty, třeba Ivana Davida, Jiřího Paroubka, Petra Hájka a několik laureátů Krameriovy ceny a analytiky Institutu Václava Klause a přední odbornice z Institutu svobody a demokracie. Však ona nakonec pravda vyjde najevo!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]