Ať už v namlouvání, nebo při najímání a výběru lidí, jsou narcisté a sociopaté dva nejzajímavější druhy osobností na planetě, tvrdí Bill Eddy, právník a terapeut. (Psychology Today, 6. 5.)

Autor uvádí vlastnosti, které stojí na jejich straně, pokud se rozhodnou, že se stanou politiky. Pak mohou své vlastnosti úžasně využít. Umí svádět celé populace a mohou v tom být dočasně vysoce efektivní. Dost dlouho na to, aby se dostali mezi vyvolené Až se jim to povede, bývají bohužel z dlouhodobého hlediska obvykle velmi škodliví.

Většina lidí postrádá smysl pro rozeznání jednoduchých varovných příznaků, které by je na problém s těmito vysoce konfliktními osobnistmi mohly včas upozornit.

Které to jsou? Tyhle:

1) Jsou plně zaujati obviňováním druhých.

2) Oplývají vševědoucím myšlením.

3) Mají neřízené a intenzivní emoce.

4) Vyznačují se extrémním chováním nebo sklony k vyhrožování.

Narcisté budou značně přehánět své úspěchy, a okouzlí lidi svými velkolepými nápady. „Postavím vám dům, zeď, cokoli. Budu v tom nejlepší. Věřte mi!“

Často sami sebe přesvědčují, že to všechno, co vykládají, je pravda. Na druhou stranu sociopaté lžou a vyhrožují. „Mám tajný plán, ale nemůžu vám ho říct, dokud nebudu zvolen. Budete se divit. Mám spoustu tajemství, ale nečekejte, že vám je někdy řeknu, jinak bych vám ublížil.

Jelikož narcistům chybí empatie a sociopatům výčitky svědomí, mohou a budou říkat všechno, o čem si myslí, že to povede k dosažení cíle. Neustále hovoří, často okouzlujícím a svůdným intimním tónem, protože předstírají, že sdílí zájmy, politické názory a staví se role, kde jsme „my“ proti „nim“. To umožňuje mimořádně silné emoční pouto s jejich stoupenci.

Současně jsou narcisté i sociopaté schopni neustále si stěžovat, že s nimi bylo zacházeno nespravedlivě, takže jejich stoupenci se je pak snaží agresivně bránit a bojovat za ně, když jsou o to požádáni.

Hezky to autor napsal. Citujeme to jen jako obecné teoretické poznámky, vůbec nic tím nechceme říct a nemáme nikoho na mysli. Však si rozumíme.

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora