V Rusku se toho moc nedaří, ale slavit úspěchy z doby před třemi čtvrtinami století se jim vede. Na Rudém náměstí v Moskvě se konala tradiční vojenská přehlídka 74. k výročí porážky nacistické třetí říše.  Na 13 tisíc vojáků z tribuny hrdě hleděl sám prezident a nejvyšší velitel Vladimir V. Putin a ze zahraničí byl přítomen první kazašský prezident Nursultan Nazarbajev. Jen počasí nevyšlo a tak se letecká část přehlídky nekonala.

I Putinův projev byl řízný. Hlava jaderné mocnosti s ekonomikou síly Itálie obvinila nejmenované státy, že o hrdinech východní fronty „nestydatě lžou“ svým dětem. „Dnes vidíme, jak v řadě států vědomě zkreslují válečné události a povyšují na modly přisluhovače nacistů, jak nestydatě lžou svým dětem a zrazují své předky.“

Asi že si někdo drze vzpomene na pakt Ribbentrop – Molotov a jak Stalinův SSSR dodával na počátku války strategické suroviny Hitlerovi a ještě o tom vykládá. V Rusku už jsou takové řeči trestné a je na to zákon. Jinde to ještě Nesmrtelné pluky a Noční vlci a jiná zvířátka nezvládla zarazit, ale třeba se to jednou za pomoci místních všeslovanských vlastenců podaří. Zakroutit někomu krkem, aby se nepřekrucovala historie, tak se na to musí. Ještě uvidí, holoubkové upovídaní.

Podle Putina je Rusko otevřeno „spolupráci s ostatními zeměmi v boji s terorismem, extremismem a neonacismem“. To je potěšitelné. Zvlášť z toho budou hopkat štěstím tam, kde podle Kremlu řádí fašistické junty, třeba na Ukrajině. (Tam, ačkoliv Ukrajinci proti nacistům také bojovali a dnes bojují proti proruským separatistům a ruským vojákům (na dovolené), se přehlídky nekonají.)

Pokud jde o terorismus, možná tím Putin myslel, že by vydal Britům ty dva sympaťáky v teplákových bundách, co umí patlat na cizí kliky novičok. Tak to se ještě necháme radostně překvapit.

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora