Rádio Frekvence 1 prolomilo mlčení o skladbě Ruský šváb

Quido MC v klipu věnovaném známé xenofobní formaci   (YT, Quido M. C.)

Quido MC v klipu věnovaném známé xenofobní formaci | FOTO: YT, Quido M. C.

Pondělkem 24. srpna se datuje první zmínka o písni „Ruský šváb“ v rádiu. Skladba známá především z demonstrací proti Miloši Zemanovi a jeho mocenskému spojenci Babišovi, případně z Youtube jejího autora Quida M. C., pojednává o příchylnosti Miloše Zemana ke Kremlu. Rádia ji po dobu její bezmála šestileté existence pomíjela.

Vždycky jsem si přál prorazit do rádiového éteru. Ovšem, že to bude zrovna takhle…Ruský šváb na Frekvenci I, za video děkuji Janě Bílkové.

Zveřejnil(a) Quido Czerny dne Pondělí 24. srpna 2020

„Tady je Marcel,“ představil se typicky rozjařené moderátorské dvojici volající ve vysílání stanice Frekvence 1. Na programu byla soutěž, v níž posluchači z asi 0,78 sekundy dlouhé ukázky mají usuzovat na to, o jakou skladbu se jedná. „Já si myslím, že je to Quido M.C. a písnička Ruský šváb,“  prohlásil nezúčastněným hlasem, ale bez váhání volající, který se představil jako Marcel z Prahy. „No, není to Quido, … to tedy vlastně ani nevím, co myslíte…,“ reagoval moderátor. „Já si tu písničku musím najít, to mě úplně zarazilo…,“ dodala ještě jeho kolegyně.

Sám autor – satirik vystupující pod jménem Quido M. C. – měl z této scénky nelíčenou radost. „Vždycky jsem si moc přál, aby mé písně byly v rádiu. V životě by mě nenapadlo, že se to stane takhle,“ uvedl k záznamu vysílání. Každopádně jde o první hmatatelný úspěch v jeho snaze dostat tuto i další své písně do rádia. Deníku FORUM 24 upřesnil, že jde o písničku z podzimu 2014, s níž také začala jeho kariéra satirika. „Ale není nejúspěšnější, ‘Tomio’ má 600 000 zhlédnutí a ‘Já volím STB’ a ‘Koronavirus song’ mají taky víc… myslím, že na mé hitparádě je Šváb č. 3.“

Quido, který „Ruského švába,“ ale i další songy rozeslal do rádií, se zatím nedočkal žádné kladné odpovědi, přičemž odmítnutí přišla jen dvě. „Evropa 2, kde mi napsali, že se jim to strašně líbí, ale že by to jejich posluchači nevzali, a Blaník, kde mi napsali, že to snad nemyslím vážně, že by to pustili,“ shrnuje Quido svou zkušenost, když rozesílal píseň „Největší světový moderátor“ pojednávající o Jaromíru Soukupovi. Další z rádií mu napsalo, že z domácí tvorby hrají jen prověřené hity. „Když jen vzpomenu i na kecy na svém profilu, že se moje hudba do rádia nehodí, protože nemá technické parametry. No tak teď jsem nahrál posledních 6 songů v profi studiu (jsou na Spotify) a nic se nezměnilo.“

Z Quida má, zdá se, leckdo strach. Vzpomíná, že když dával rozhovor v Českém rozhlase 2 v Mikrofóru, bylo to pod podmínkou, že nepustí jeho hudbu a nebude mluvit o politice, popsal pro deník FORUM 24. Není divu, jestliže se po této zkušenosti raduje i z mála. „Máma mi ráno volala, že škrábala brambory a poslouchala Frekvenci, ta se tak smála… Pak mi přišel ten záznam, no, vylepšil mi Marcel z Prahy den,“ podělil se Quido MC o radost.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner