Rath, Bradáčová a matrace. Jak byla nekompromisně nastolena spravedlnost

Eric Drooker

Občané si mohou oddechnout. Vrah Kajínek sice běhá na svobodě a koná besedy pro pracující, ale doktor Rath si nebude jen tak polehávat, jak se mu zlíbí. Přispěl k tomu zásadní a neohrožený krok nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové.

Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) provedlo v listopadu minulého roku kontrolu podmínek, za nichž vykonává trest odnětí svobody v teplické věznici David Rath. Kontrolu, která měla zjistit údajně závažné porušení zákona o výkonu trestu. Píše o tom server Česká justice, kterému to potvrdil Rathův advokát Adam Černý i ředitel Vazební věznice v Teplicích Petr Blažek.

„Mohu potvrdit, že u mého klienta proběhla ve věznici kontrola dvou státních zástupkyň, iniciovaná doktorkou Bradáčovou,“ sdělil České justici advokát Černý. „Státní zástupkyně měly věznici vytknout, že Rathovi povolila místo erární použít vlastní zdravotní matraci a že měl nosit místo standardního oblečení džíny,“ uvádí web. „Zdravotní matraci měl přitom doktor Rath na výslovné doporučení od lékaře specialisty,“ vysvětloval okolnosti advokát Černý.

„Mohu potvrdit, že státní zástupce pověřený touto agendou vykonal v teplické věznici prověrku ve smyslu toho, zda Vězeňská služba dodržuje právní předpisy i ve vztahu k odsouzenému doktoru Davidu Rathovi, a shledal tam pochybení,“ uvedla Lenka Bradáčová v neděli v Otázkách Václava Moravce.

„Podle informací České justice měly státní zástupkyně dokonce vedení teplické věznice sdělit, že povolení Rathovi používat zdravotní matraci vyhodnotily jako možné trestné činy maření výkonu úředního rozhodnutí a zneužití pravomoci úřední osoby.“

Nejslavnější českou matrací, pokud to tak můžeme nazvat, byl dosud ten slamník, který se marně pokoušel zlikvidovat Jan Neruda a napsal o tom fejeton. Posléze se ten sloupek stal jedním z jeho nejslavnějších životních děl, což autor sám jistě netušil. Svádělo by to říct, že David Rath má zvláštní  a skoro čapkovskou schopnost proslavit zcela obyčejné věci. Krabici od vína a nyní matraci. O to ale nejde. Pozoruhodný je ten zájem vysokých státních kruhů o to, na čem Rath leží. A že nosí džíny. Nošení džín bylo jednou ze zásadních výtek proti slovenskému arcibiskupovi Robertu Bezákovi. Nosil je doma, odhalilo se to a arcibiskup byl odvolán. Kvůli čemu všemu ještě musel jít, to jsme se nikdy nedozvěděli, ale můžeme tušit, že se Bezák tak nějak nelíbil celkově.

Rath se taky celkově nelíbí a může si za to pochopitelně dost sám, protože páchal trestnou činnost a byl to dost arogantní člověk. Jevit ale až tak velký zájem o každý detail toho, jak kdo sedí, je dost podivná záliba. Kdyby u něj byl odhalen tajný mobil, krumpáč zapečený do vánočky, příručka o tom, jak pomocí kouzel vúdú zlikvidovat nepřítele a jiný podezřelý materiál a vedení věznice to vědělo a tolerovalo, nejspíš by to mohlo být maření výkonu spravedlnosti.

No nic, máme to za sebou. Kdyby náhodou zavřeli ještě nějaké politiky, budeme vývoj ohledně jejich matrací samozřejmě sledovat a analyzovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner