Rekapitulace doby rouškové: obětavost lidí i nesmyslná opatření

pixabay

Ilustrační foto | FOTO: pixabay

Povinné nošení roušek k prvnímu červenci skončilo. Doba roušková stojí za malou rekapitulaci. V březnu, když vláda Andreje Babiše povinné nošení roušek zavedla, zároveň ústy ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha tvrdila, že stát má ochranných pomůcek včetně roušek dost, což nebyla pravda. Ministr vnitra Jan Hamáček pak prohlásil, že každý občan dostane od státu jednorázovou roušku, a to se také nestalo.

Obyčejné lidi zachránila svépomoc, kdy dobrovolníci ušili statisíce a možná i miliony roušek pro sebe, známé i další zájemce. Existuje plno krásných příkladů, kdy například studenti věnovali ušité roušky domovům důchodců apod. Za to si všichni ti, kteří takto nezištně obětovali čas a práci pro své okolí, zaslouží velké uznání.

Roman Černý

Diskutabilní byla ovšem pravidla nošení roušek. Dá se pochopit, že toto opatření bylo vzhledem k pandemii koronaviru možná nutné. Jenomže občas stačí použít selský rozum. Zpočátku museli mít třeba všichni v autě nasazenou roušku, přestože se jedná o uzavřený prostor, a když byl řidič v autě sám nebo s rodinnými příslušníky, tak přece nikoho neohrožovali, od svého okolí byli dál než dva metry, navíc většina lidí jezdí v uzavřených autech vybavených klimatizací. Je fakt, že vláda toto nesmyslné opatření nakonec zrušila, ovšem zcela nepochopitelně postupně – nejdříve mohl odložit roušku řidič, pokud jel v autě sám, a teprve později přišlo uvolnění i pro cestování s rodinnými příslušníky.

Až do konce povinného nošení roušek ovšem platilo nařízení mít ji nasazenou v téměř shodné situaci jako při jízdě autem, tedy když jede cestující sám ve vlaku v uzavřeném kupé. Přece když tam někdo sedí sám, případně se členy společné domácnosti, tak nikoho z okolí neohrožují. Proto smysl nošení roušky v takových situacích nechápu.

Znám lidi, kterým nošení roušky působí zdravotní problémy. Proto si myslím, že vláda měla nařídit nošení roušek jenom v případech nezbytně nutných, a ne tím lidi obtěžovat zbytečně a plošně.

Autor je středočeský krajský zastupitel za ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner