Jednou jsi nahoře, jindy dole. V KLDR to platí dokonale. Jen jak se ocitnete dole, nahoru už se nedostanete, protože byly zastaveny vaše životní funkce, abychom to vyjádřili technickým jazykem.

Po krachu únorového summitu Donalda Trumpa a Kim Čong-una ve Vietnamu to vzal tamní režim pěkně zostra a začalo se popravovat a zavírat. Podle zdroje jihokorejského listu Čoson Ilbo byl popraven severokorejský vyslanec pro USA Kim Hjok-čchol a další čtyři členové vyjednávacího týmu. Další lidé včetně vlivného generála prý skončily v pracovních táborech.

„Kim Hjok-čchol byl popraven v březnu na letišti Mirim v Pchjongjangu spolu se čtyřmi pracovníky ministerstva zahraničí poté, co byli všichni obviněni ze špionáže pro Spojené státy, píše Čoson Ilbo s odkazem na anonymní severokorejský zdroj. Podle něj vyslanec dle režimu ‚špatně informoval o jednáních, a to bez správného pochopení amerických záměrů‘.“ (ČT)

V tom zřejmě ten problém ale nebude. U Donalda Trumpa je sice někdy problém pochopit jeho záměry i pro hlavy rodilých Američanů, ale tady je celkem jasné, co by Trump chtěl. Aby KLDR neměla žádné jaderné zbraně. Jenže Kim vyjednavačům zjevně nedal pro hru žádné použitelné karty. Protože je nepravděpodobné, že by vůdce nechal popravit za nějaký neúspěch sám sebe, musel to odnést někdo jiný.

Jestli taková atmosféra povzbudí severokorejské diplomaty k nějaké tvůrčí nadšené činnosti, není pravděpodobné. Mohou si do notýsků zapisovat všechny výplody ze vznešených úst neomylného Kima, ale mnoho tam pak zřejmě nevyčtou.

Pokud bylo geniálním tahem USA snižovat počet soudruhů pořádáním summitů, tak se to povedlo. Jen je otázka, jak dlouho bude trvat, než při tempu spotřeby dojde na samotného Kima.

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora