Rozhodnutí ÚS k volbám napravuje prokazatelné nespravedlnosti

Forum 24

Ilustrační foto | FOTO: Forum 24

„Skupina senátorů navrhla Ústavnímu soudu zrušení několika ustanovení zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky. Důvodem tvrzené neústavnosti těchto ustanovení je jednak použití tzv. D´Hondtovy volební formule při současném rozdělení České republiky do 14 různě velkých volebních krajů a návrhem byla také zpochybněna ústavnost uzavíracích klauzulí pro politické strany a hnutí kandidující v koalici…Po důkladném uvážení Ústavní soud návrhu vyhověl a část napadených ustanovení volebního zákona zrušil.“ Tolik z nálezu Ústavního soudu

Kolem tohoto verdiktu panuje velké vzrušení, premiér Andrej Babiš dostal hysterický záchvat a prohlásil, že Ústavní soud ztratil všechny zábrany a snaží se neoprávněně ovlivňovat politiku v zemi. Jiní zase tvrdí, že zrušení zvýšených hranic uzavíracích klauzulí pro koalice povede k destabilizaci politické scény.

archiv

Já jsem přesvědčen, že Ústavní soud rozhodl správně z několika důvodů. Především, jak vyplynulo ze statistik posledních voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2017, hlasy občanů si nebyly rovné. Tak například hnutí ANO stačilo ke zvolení jednoho poslance cca pouhých 19 232 hlasů, ale ODS potřebovala 22 917 hlasů a hnutí STAN dokonce 43 693 hlasů. Čili je to jasná nerovnost, protože hlasy občanů měly rozdílnou váhu. Nedivím se tedy premiéru Babišovi, že mu konec zvýhodňování hnutí ANO vadí.

K nerovnostech ovšem při zmíněných volbách docházelo i v jiných aspektech. Obecně u nás ve volbách do Poslanecké sněmovny a krajských zastupitelstev platí uzavírací pětiprocentní klauzule, což znamená, že strany, které dostanou méně něž pět procent hlasů, nemají ve Sněmovně nebo příslušném krajském zastupitelstvu zastoupení. Jenomže statistika opět prokázala, že v minulých sněmovních volbách to neplatilo. Zatímco ve Středočeském kraji tento práh klesl na 3,85%, v Karlovarském kraji nestačilo ke zvolení poslance ani 20% hlasů. Čili voliči byli znevýhodnění i podle místa bydliště.

Rovněž si nemyslím, že by srovnání uzavírací klauzule pro strany i koalice na pět procent nějakým způsobem uškodilo naší politické straně. Současná uzavírací klauzule je dostatečnou pojistkou proti jejímu tříštění. Připomínám rovněž, že za první republiky se, jak do Poslanecké sněmovny, tak do Senátu, tehdejšího Národního shromáždění, volilo poměrným způsobem a žádná uzavírací klauzule neexistovala. Přesto i za těchto podmínek dokázalo být Československo ve dvacátých a třicátých letech minulého století stabilizovanou demokratickou zemí, jedinou ve střední Evropě.

Autor je středočeský krajský zastupitel za ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner