„Rtuťánek“ není jediná potíž s Hamé. Po anexi Krymu tato firma zatápěla i diplomatům

PR/Státní veterinární správa ČR

Veterináři v této výživě našli rtuť. Hamé na ni napíše, že jednou do týdne je to v pohodě | FOTO: PR/Státní veterinární správa ČR

Veterináři nařídili prodejcům a firmě Hamé, aby v Česku stáhli 4500 balení dětské výživy Hamánek Tuňák se zeleninou a bramborem, v níž objevili nadlimitní množství rtuti.

Firma na to ústy svého mluvčího ubezpečila veřejnost, že výrobek stáhne a napíše na něj, že když děti budou jíst tuto toxickým kovem kontaminovanou výživu jen jednou do týdne, bude to naprosto bezpečné.

Ujištění je to stejně věrohodné jako popis výživy na webu výrobce: „Pod značkou Hamánek najdete také masozeleninové výživy, které jsou pro vaše dítě připraveny tak, aby byl vašemu děťátku zajištěn optimální přísun živin v té nejlepší kvalitě, jakou můžete svému dítěti dát.“

Administrativně vzato „rtuťánek“ žádnou normu neporušuje, protože evropské ani české zákony se rtutí v dětské výživě jaksi nepočítaly a pro tento druh potravin tedy ani nestanovují žádné limity. Státní veterinární správa nicméně vychází z limitů, které má stát stanovené v monitoringu cizorodých látek.

Rtuť patří mezi velmi toxické kovy, poškozuje zejména nervový a kardiovaskulární systém. Podle veterinářů se organické sloučeniny rtuti objevují u déle žijících dravých ryb jako jsou tuňák nebo mečoun. „Rtuť může způsobit změnu dědičných vlastností, poškodit centrální nervovou soustavu a mozek, což bylo pozorováno při otravách v Japonsku. Dlouhodobé zatížení rtutí může vyvolávat chronická onemocnění jako například diabetes, roztroušenou sklerózu nebo revmatické choroby,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Jestliže je známé, že jsou velcí mořští dravci občas sloučeninami toxického kovu kontaminovaní, a jestliže někdo tyto dravce přimíchává do výživy pětiměsíčním kojencům, nebylo by možná od věci, aby maso i sám testoval, když už tak květnatě ujišťuje zákazníky o bezvadné kvalitě výsledného prejtu. Jenže s tím u firmy Hamé, která ani v minulosti neprokázala sebemenší starost o své širší okolí, nelze úplně počítat.

V roce 2014 firma bezprostředně po oznámení embarga na dovoz některých potravin ze zemí Evropské unie reagovala silnými prohlášeními, že jí hrozí stomilionové škody, a pohrozila, že je bude po státu nárokovat. Současně napadala sankce, které Evropská unie v reakci na násilnou anexi Krymu uvalila na Rusko. „Já nepovažuji za správné, že se tím vůbec musíme jako ekonomický subjekt zabývat. Rád bych měl takové prostředí, aby bylo predikovatelné, svobodné a tržní, abych nemusel řešit tyto dopady na náš byznys, ale abych řešil další rozvoj,“ prohlásil generální ředitel Hamé Martin Štrupl v rozhovoru pro DVTV. „Sankce neprospívají nikomu, nic se nezměnilo, nebudu jejich zastáncem,“ podkopával projev solidarity evropských zemí s napadeným sousedem Štrupl, jehož firma přijímá dotace z unijních fondů i ze Státního Zemědělského intervenčního fondu.

Přání Hamé podnikat ve svobodném a předvídatelném prostředí je jen pochopitelné. Škoda ale, že ho jeho management nepromítl do svých rozhodnutí, na kterých trzích a v jaké míře má firma působit. V případě toho ruského bylo totiž zvýšené riziko vnějších zásahů ke zvážení už jen proto, že Rusko, jak známo, před Ukrajinou vpadlo mimo jiné do Gruzie. Není se tedy čemu divit, když na ně Evropa po napadení další, tentokrát navíc celým územím evropské země, uvalí sankce. Vydávat v této věci účelově příčinu za následek, je projev cynické demagogie i krátkozrakosti a svědčí o absenci soudnosti.

(popis toxicity rtuti ČTK)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner