Ruská policie stále zkouší při vyšetřování hledat pomoc u jasnovidců

Pixabay/geralt

U nás jsme kdysi také zažili dobu, kdy chtěli policii přispěchat na pomoc různí jasnovidci a senzibilové. Nebyla to ale jen naše místní zvláštnost. V SSSR a Rusku se zájem o „netradiční metody vyšetřování“ objevil už na konci 80. let minulého století.

Podle článku kriminologa Nikolaje Kitajeva „Jasnovidci a šamani při vyšetřování zločinů“ zaslal v roce 1993  jeden orgán ruského ministerstva vnitra do regionů žádost o hlášení „pozitivních příkladů zapojení jasnovidců při řešení trestných činů“. Ukázalo se, že se v 45 regionech policisté alespoň jednou obrátili na jasnovidce, a ve 20 regionech s nimi spolupracovali systematicky. V osmi regionech se příbuzní obětí obrátili na jasnovidce sami a  získané informace pak byly předány úřadům.

Jak to také probíhalo, se dá ukázat třeba na příkladu z roku 1999. Plukovník Leonid Grimak v rozhovoru pro Komsomolskou pravdu hovořil o úžasném případu ve Stavropolu. Na místní policii sloužil seržant M., který díky svým mimosmyslovým schopnostem údajně pomohl vyřešit 16 zločinů. Stačilo, aby se prostě podíval na podezřelého, aby byl schopen hned hovořit o okolnostech zločinu. Většinou se jednalo o bytové loupeže. Pak byl převelen do Moskvy, kde se ale jeho mimořádné schopnosti nijak neprojevily.

„Zřejmě se čas od času dostal do nějakého hraničního stavu. Už nemohl zopakovat úspěch – a navíc se zbláznil,“ citoval plukovníka list. Po příjezdu do Moskvy byl seržant M. hospitalizován se známkami akutní duševní poruchy. Byla mu diagnostikována schizofrenie a byl z policie propuštěn.

Později kriminolog Nikolaj Kitajev seržanta kontaktoval a mluvil s ním. Podle policistovy výpovědi nedopadl své podezřelé pomocí zvláštních psychických schopností, ale za použití pochybných a možná nezákonných vyšetřovacích metod: zadržený byl donucen dlouhou dobu nehnutě sedět, v místnosti bylo několik vyšetřovatelů a nepustili k němu jeho právníka.

V letech 2003-2005 opakoval Nikolaj Kitajev sám tázání z roku 1993. Tázal se na 89 policejních odděleních v různých regionech Ruska a chtěl vědět, zda tam spolupracovali s jasnovidci. Odpovědělo 63 regionů. Ukázalo se, že v 16 případech se orgány a příbuzní obětí obrátili na jasnovidce se žádostí o pomoc. V žádném případě ale nedostali informace, které by jim umožnily případ vyřešit.

Natalia Gorjačeva, vedoucí vyšetřovatelka trestných činů v moskevském regionu, v rozhovoru pro Moskevského komsomolce popisovala, jak se vyšetřovatelé obrátili o pomoc k jasnovidkám, aby vyřešili vraždu dvou žen ve městě Ljubercy nedaleko Moskvy: „Několik lidí pro nás pracuje. Pomáhají docela úspěšně. V tomto případě dali nám podali zprávu, že ženy byly zabity.“

Podle Vladislava Bražnikova, který je v Omsku zástupcem vedoucího vyšetřovatelů, pomohli jasnovidci vyřešit vraždu sedmnáctileté Julie Petrenko: „Informace získané jasnovidci byly použity k prověření vyšetřovacích verzí, z nichž jedna byla později potvrzena.“

Jak účastníci vyšetřování, tak i samotní jasnovidci tvrdí, že případy, kdy je policie kontaktuje a žádá si „nekonvenční metody vyšetřování“, nejsou obvykle žádným způsobem formalizovány. Existují však výjimky, říká Michail Lidin, spoluzakladatel ceny pojmenované podle Harryho Houdiniho. Jasnovidec například dostane dopis s poděkováním za pomoc, a pak ho používá, když své služby nabízí za peníze.

Jak je to s odbornou kvalifikací jasnovidců se dá dost těžko ověřovat. V roce 2018 požádal jasnovidec Rauf Jafarov z takzvaného Astral klubu (také je držitelem jednoho děkovného dopisu od úřadů) o účast na testech ceny Harryho Houdiniho. Tvrdil, že má jasnovidné schopnosti a je kdykoli ochoten podstoupit jejich prověření. Podle podmínek testu, který určili pořadatelé, musel Jafarov určit, za kterou z deseti plent sedí muži. Jasnovidec dal čtyři nesprávné odpovědi a v této fázi byl test ukončen.

Zatím to tedy nevypadá, že by činnost jasnovidců vstoupila na seznam běžně užívaných a aspoň nějak účinných vyšetřovacích metod.

(Zdroj: currenttime.tv)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner