Ruská prokuratura – náš vzor

Screenshot Youtube

Ruský generální prokurátor a mafián, nositel řádu Za zásluhy o vlast, Jurij Čajka na brífinku s Vladimirem Putinem | FOTO: Screenshot Youtube

Až bude městské státní zastupitelství v Praze posuzovat rozhodnutí státního zástupce Jaroslava Šarocha o zastavení stíhání všech osob v kauze Čapí hnízdo, mělo by k jeho případné obhajobě mít jakési příhodnější podhoubí, než jaké mu skýtá současný právní řád. Jen tak stvrdit nečinnost justice ve věci, v níž podle zprávy vyšetřovatelů Evropského úřadu pro boj proti podvodům OLAF došlo kvůli získání dotace k podvodu, je totiž nezáviděníhodný úkol. Prokurátorům by jejich úděl usnadnil jakýkoli hmatatelný signál k odklonu české praxe od standardů platných na západě Evropy.

Je čas si přiznat, že Česku v tomto ohledu oproti některým zemím ujíždí vlak. Například Ruská federace se od západních právních standardů jasně distancovala už v prosinci 2015. Tenkrát její prezident Vladimir Putin podepsal novelu zákona o ústavním soudu, která umožňuje Rusku neplnit rozsudky Evropského soudu pro lidská práva a dalších mezinárodních soudů, pokud ústavní soud shledá, že odporují ruské ústavě. Na Česko kvůli podvodu kolem luxusního sídla jeho premiéra zatím nikdo žalobu sice nepodal, samotné vrácení dotace to nicméně do budoucna nevylučuje a právní závěry evropských institucí s českou ústavou sotva mohou kolidovat.

Určitou představu o příhodnějším uspořádání justice lépe odpovídajícímu potřebám České republiky, resp. Andreje Babiše, si mohl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman utvořit už v roce 2013, kdy ho jako první polistopadový ruský generální prokurátor přijel do Prahy oficiálně navštívit generální prokurátor Ruské federace Jurij Čajka. Ten také tehdy s Pavlem Zemanem podepsal memorandum o spolupráci.

O tom, že by Čajkovy zkušenosti mohly najít uplatnění i v České republice, nejlépe svědčí jeho charakteristika, jak zazněla z úst opozičního předáka Alexeje Navalného. „V Evropě je považovaný za oligarchu a mezinárodního investora. Ve skutečnosti je jenom jedním z článků ohromné korupční sítě,“ popsal Čajku Navalnyj. Pavel Zeman by tedy měl najít smlouvu s Čajkou, a tohoto „malého ruského Babiše“ požádat o konzultaci při rekonstrukci českého právního řádu.

Kauzy kolem podvodného čerpání dotací na Babišovo luxusní sídlo, se premiér dost možná na čas zbaví. Má-li mu ale česká justice být i nadále účinnou oporou, měla by si u zákonodárců prosadit některé dodatky podle ruského vzoru.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner