Rusko nemůže lhát o okupaci roku 1968 a měnit dějiny

ČTK

Ruský tank na Václavském náměstí, srpen 1968 | FOTO: ČTK

Komunističtí poslanci ruské Státní Dumy připravili novelu problematického zákona, který uráží Českou republiku a Slovensko. Ta by totiž bývalým sovětským vojákům, kteří se zúčastnili vpádu do Československa v srpnu 1968, přiznala statut veteránů ozbrojených sil, což by pro ně znamenalo různé benefity a sociální příplatky. Nicméně nejvíce skandální je zdůvodnění návrhu této právní normy.

Mimo jiné se v něm píše, že „se jednalo o plnění úkolů při potlačení pokusu o státní převrat a při zabezpečení stabilizace situace v ČSSR po dobu rozsáhlé vojensko-strategické operace vojsky členských států Varšavské smlouvy od 21. srpna do listopadu 1968.“

Žádný pokus o státní převrat se u nás nekonal a situaci nebylo třeba stabilizovat. Ta u nás byla stabilní až do 21. srpna 1968. Je fakt, že se jedná o komunistický návrh novely zákona, ale na schůzce, kde se o něm jednalo, byli poslanci všech stran zastoupených v Dumě, tedy i vládnoucího putinovského Jednotného Ruska, a nikdo proti němu neprotestoval.

My máme zájem na korektních vztazích a politickém dialogu s Ruskou federací, avšak ruská strana nemůže zpochybňovat porušení mezinárodního práva, k němuž tenkrát evidentně došlo a relativizovat násilí ze strany sovětských ozbrojených sil. Připomínám, že podle údajů Ústavu pro studium totalitních režimů nás vpád vojsk Varšavské smlouvy a především sovětských vojsk stál jen do konce roku 1968 137 mrtvých, na 500 těžce zraněných a další stovky lehce zraněných. Do konce okupace v roce 1991 u nás zahynulo vinou sovětských vojáků na 500 lidí.

Navrhovaný zákon by byl také vážným porušením Smlouvy o přátelství a spolupráci mezi Českou republikou a Ruskou federací podepsanou v roce 1993. Podle ní byl vpád Sovětské armády v roce 1968 nepřijatelným použitím síly proti Československu. Proto je dobře, že čeští představitelé v nebývalé jednotě včetně prezidenta, vlády a obou komor parlamentu tento úmysl důrazně odsoudili. Pravdu zákonem prostě nezměníš a ostudnou okupaci nelze nikterak obhájit. A to by si měli všichni, nejen ruští komunisté, navždy pamatovat!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republikce.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner
Doporučujeme