Rusové protestují, aby jejich volby nebyly fraškou

repro BBC.com

Demonstrace v Rusku, ilustrační snímek | FOTO: repro BBC.com

Již několik týdnů demonstrují lidé v Moskvě za svobodné a demokratické volby do městského zastupitelstva. V ulicích jsou desítky tisíc lidí a policisté protesty, které radnice ruského hlavního města s výjimkou toho posledního opakovaně zakazuje, brutálně rozhánějí, zatčeny už byly více než dva tisíce lidí.

Státní moc je v těchto případech zneužívána k potlačení opozice, o čemž svědčí represe proti její čelní představitelce Ljubov Sobolové. Tu úřady odmítly zaregistrovat jako kandidátku do komunálních voleb s odůvodněním, že nenasbírala dostatek nutných podpisů. Tato odmítá stejně jako další opoziční kandidáti, kteří jsou pomocí úředních zákroků vyřazení z volebního klání. Je dost důvodů domnívat se, že opozice je z voleb vytěsňována záměrně.

Z minulosti existuje velké množství důkazů o tom, že volby v Rusku bývají fraškou a jsou pravidelně falšovány ve prospěch vládnoucí moci. Svědčí o tom například záznamy ze skrytých kamer, které ukazují, jak členové volebních komisí vkládají do uren plné hrsti lístků s kandidáty vládnoucích stran.

Nechápu rovněž důvody víkendového zadržení Ljubov Sobolové, kterou policisté zatkli při cestě na mimořádně povolenou demonstraci. To je v rozporu s právním státem, aby lidé byli šikanováni za to, že se chtějí účastnit legální akce.

V současné době se také zdá, že represe v Rusku překonávají komunistickou éru. Nedávno navrhla moskevská prokuratura odebrat dítě rodině, která s ním šla na jednu z demonstrací. To už je ovšem za hranicí toho, co jsme zažili za komunistů. Ano, tehdy děti z třídně nesprávných rodin nesměly studovat, ale odebírány od matek a otců nebyly.

Rusko se sice oficiálně i z hlediska své Ústavy prohlašuje za demokratický stát, ovšem v praxi dokazuje, že má daleko blíže k totalitě. Normální země nebrání svým občanům v účasti ve volbách, ale Putinova říše ano. Zdá se však, že její obyvatelé začínají mít neblahých poměrů a útlaku opozice dost. Svědčí o tom i na ruské poměry slušný počet lidí na protestním shromáždění 10. srpna v Moskvě, kterých přišlo na padesát tisíc.

Michael Pánek (ODS), středočeský krajský zastupitel a místostarosta Dobřichovic

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner