Se stavbou Zemanova pomníku, tedy kanálu spojujícího tři moře, vláda nějak nepočítá

ČT

Každý vůdce by po sobě rád zanechal nějakou trvalou stopu v historii. Miloš Zeman by si rád dopřál velkolepou stavbu, kanál Dunaj–Odra–Labe. Jenže národní investiční plán na roky 2020 až 2050 s ním zjevně nijak realisticky nepočítá.

V dokumentu hrdě nazvaném „Země budoucnosti pro 11 milionů lidí se pouze píše: „Projekt vodního koridoru Dunaj–Odra–Labe je dlouhodobý a mimořádně finančně i procesně náročný (odhad investice je přes 660 mld. Kč). Vnímáme ho jako potenciální možnost, jak doplnit dopravní soustavu státu s možnými vodohospodářskými přínosy. Nicméně před zahájením jeho vlastní projektové přípravy je nutné velmi důsledně posoudit jeho ekonomickou efektivnost a dopady na životní prostředí a prvky NATURY 2000. Logickým a smysluplným prvním krokem může být napojení Ostravska samostatným kanálem na Odru u polského města Kędzierzyn-Koźle.“

Napojení Ostravska na Odru je pro historickou nesmrtelnost dost málo. U „velkého kanálu“ pochybnosti vzbuzuje jeho ekonomická perspektivnost a dopady na životní prostředí. I kdyby to ale byla úžasná stavba, tak náklady přes půl bilionu korun vzbuzují otázku, co bychom všechno za takové peníze mohli jinak mít. Málokdo také může věřit tomu, že by se náklady udržely na plánované výši. U jaderných elektráren se to nikdy nějak nepovede. Nedaří se dodržet ani cenu, ani termíny. (Pořádání olympiády je lepší jen v tom, že termín se dodržet musí, ceny nikoli.)

Vzhledem k tomu, že Zeman je poslední, kdo o tomto projektu vážně mluví (ostatní jen proto, že o něm mluví on), vezme celá věc zřejmě brzo konec. Možná zalitují Číňané, protože před třemi lety Miloš Zeman sdělil, že vítá předběžný zájem čínských firem podílet se na tomto projektu. Ale oni si jistě poradí, a když budou chtít, natáhnou si svou hedvábnou stezku klidně po souši, ve vzduchu nebo pod zemí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner