Šéfkomunista Filip se pustil do exkomunisty Babiše. Asi nějaký třídní boj

ČTK

Vojtěch Filip a Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Loajální státotvorná opozice Jeho Veličenstva Babiše se pustila do premiéra, že nechce pomoci Číně. Tak to už je vážné.

Když si odmyslíme všechno kolem a toho, kdo mluví (je to obtížné, ale intelektuálně možné), musíme s šéfem komunistů jednou souhlasit. Vojtěch Filip v sobotu na svém Twitteru napsal: „Epidemii koronaviru je potřeba bránit, bránit na místě odkud se šíří. ČLR požádala o materiální pomoc, aby mohla lépe chránit nejen své občany, ale i ostatní, kteří jsou na cestách. Žel vláda ČR pomoc slovy A. Babiše odmítla. Je to ostuda, považuji to nejen za zbabělé a nízké.“

Nechme stranou jazykovou nejasnost, totiž že bychom to mohli číst i v tom smyslu, že nebohý koronavirus musíme bránit proti jeho nepřátelům, aby chudák přežil. Mělo tam být „zabránit“ a ne „bránit“. Od komunistů, poté, co za své vlády vyhubili i své vlastní myslitele, nečekáme velké jemnosti v používání jazyka a celkem víme, co má Filip na mysli: A má tentokrát pravdu. Ať už to dopadne se zlým virem jakkoli, je dobré myslet na předběžnou prevenci. Žijeme v globální společnosti a čínský problém je i náš problém. Tady platí ono vzývané, že „problém je třeba řešit v místě vzniku“. On už se pomalu stěhuje jinam, ale do budoucna by měli v Pekingu zvážit, jestli jejich způsob řízení země už nedělá problémy jim samotným.

Samozřejmě víme, že kdyby koronavirus vypukl v USA, byly by komentáře v Haló novinách dosti šťavnatější a soudruh Kojzar (oba Kojzarové) by se patřičně ideologicky vyřádili. Ale lepší něco než nic. Zřejmě tady přece jen funguje jakýsi zbytek internacionalismu. Komunisty vždycky dost zajímalo, co se děje i na odlehlém konci planety. (Pochopitelně především z jejich mocenského zájmu, o lidi tolik nešlo.) Babiš je člověk lokálního myšlení a zajímají ho především věci, které se týkají decimetru krychlového obsahu jeho spořicího prasátka. Komunista ví, že je dobré vypadat dobře, zvlášť když ho to nic nestojí. Babiš tuhle základní pravdu pořád ještě nějak nevstřebal. Zpackal zatím, co se dalo. Ani neodhadl, že většina lidí u nás, ať si myslí o čínském režimu cokoli, nemá nic proti aspoň symbolické pomoci. Stejně tak se kdysi v Československu, když sovětskou Arménii postihlo zemětřesení, projevila vlna solidarity a sbírek, až to asi trochu zaskočilo i tehdejší režim. Měli ale tolik rozumu, že tomu nebránili, ačkoliv věděli, že představa, jak někdo pomáhá mocnému a neomylnému Sovětskému svazu, zanechá nějaké stopy.

Pavel Hofman

Dopadnout hůř než komunisté, to už chce skutečně talent. Marek Prchal měl den volno, nebo co?

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner