Skvělá zpráva? Nelze mít západní svobody a čínské jistoty

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD)  (ČTK)

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) | FOTO: ČTK

Po celou dobu, kdy se potýkáme s čínským virem, zůstaly kultura, sport a školství na okraji zájmu vládní garnitury, třebaže nám Andrej Babiš tvrdí pravý opak.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek na svém twitteru nedávno nadšeně napsal: „Mám skvělou zprávu pro kulturu! Pokud nám to vláda v pondělí schválí, od 17. 5. bude možné rozjet venkovní kulturní akce s účastí až 700 sedících diváků a vnitřní akce z účastí až 400 diváků. (…) Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních/PCR testů, s ochranou dýchacích cest apod.“

Revue FORUM (archiv)

Přejděme jistý neologismus pana ministra. „Pokud nám to vláda schválí“ budí dojem, že pan Zaorálek není člen vládní partaje, ale jakýsi partyzán srdnatě bojující za zájmy kulturní obce. Epidemie slábne každým dnem, jak přibývá naočkovaných, přičemž k dosažení kolektivní imunity přispělo i promoření značné části populace.

Navzdory této skutečnosti se nám vláda snaží vsugerovat dojem, že nebezpečí číhá doslova na každém rohu, a přestože jste naočkovaní či máte dostatek protilátek v těle, donutí vás sedět v kině, divadle či na koncertech v respirátoru. To samé platí, i pokud se prokážete negativním testem. Zcela nepochopitelně vláda ani neuvažuje o tom, že by se ti, co nemoc prodělali, mohli namísto každotýdenního testování prokázat potvrzením, že mají v těle dostatek protilátek. Takové potvrzení, se stanovou časovou hranicí, by dotyčnému umožnilo vyhnout se testování a pohlíželo by se na něj jako na očkovaného. Jinými slovy, jednalo by se o značnou finanční úsporu státu.

Po roce (ne)života s čínským virem se v úžasu ptám, zda stále žijeme v Evropě, nebo už jsme se ocitli v totalitním pekle, jak nám avizoval ministr Petr Arenberger, podle něhož se „mordhadr“ na obličeji stane „pevnou“ součástí našeho života. Proč se tedy očkujeme, pokud bonus „normálnosti“ spočívá v tom, že se budeme dvě hodiny potit v kině v respirátoru?

Jak mi sdělila paní učitelka z nejmenované základní školy: Vloni v květnu to bylo lepší, to jsme mohli mít pouze látkovou roušku. Dnes, třebaže jsem naočkovaná a učím negativně testované děti, tak se musíme dusit osm hodin v respirátoru.

()

Nevím, jak ostatní, ale skvělou zprávu pro kulturu, o školství nemluvě, si představuji zcela jinak. Bez respirátorů a povinného testování, které v případě škol potvrdilo, že se jedná o holý nesmysl – záchyt je na úrovni statistické chyby, tedy nula nula nic – pokud tedy za něco smysluplného nepovažujeme lukrativní státní byznys bez výběrového řízení.

Děsí mě, do jakého světa se probouzíme a budeme v něm muset (ne)žít. Zatím jsem slyšel málo hlasů z právnické obce, které by jednoznačně odsoudily protiústavnost tzv. covid pasů, jež jsou notabene v rozporu s listinou základních lidských práv. Média jsou plná kauzy ve Vrběticích, respektive pozadí necesty Jana Hamáčka, přičemž se zcela vytratila podstata „výbuchu“ samotného. Považuji ale za alarmující, že bez povšimnutí velkých médií dochází napříč Evropskou unií k doposud nevídanému útoku na podstatu svobodného způsobu života, který jsme v době komunismu toužebně vyhlíželi.

Je slušné zmínit týdeník Echo, jehož novinářky a novináři pravidelně referují o nebezpečné inklinaci k čínskému způsobu života. Byl to tuším můj oblíbený filosof a biolog, pan profesor Stanislav Komárek, který řekl, že nelze mít západní svobody a čínské jistoty. Změny, které se dotknou v podstatě každého z nás, mohou být ve svém důsledku mnohem bolestivější než ty, k nimž došlo po 11. září.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]